GüncelKadın

Fatma’yı katleden erkeğin duruşması ertelendi

Tecavüze uğrayan Fatma Altınmakas’ı katleden Kazım Altınmakas’ın yargılandığı dava ileri bir tarihe ertelendi.

Muş’un Malazgirt ilçesinde, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tecavüze uğradıktan sonra 14 Temmuz 2020 tarihinde  evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından katledilen Fatma Altınmakas’a ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşması Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aile avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya, hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen tutuklu sanık Kazım Altınmakas Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, sanık  bir önceki duruşmada yaptığı savunmayı tekrar etti. Mahkeme heyeti tarafından daha sonra Kazım Altınmakas’ın yeğeni olan Erhan Altınmakas’ı tanık olarak dinledi. Erhan Altınmakas olaya dair bir bilgisinin olmadığını belirtti.
Savcı ise, Fatma’nın en büyük çocuğunun tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise bu talebi kabul etti.
Fatma’nın ailesinin avukatının, dosyanın bilir kişi olarak bir sosyoloğa gönderilerek incelenmesi ve rapor hazırlanması istemi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.
Mahkeme heyeti, eksik olan evrakların tamamlanması, HTS kayıtlarının dosyaya eklenmemiş olması ve diğer tanıkların dinlenilmesi için bir sonraki duruşmayı 24 Haziran’a erteledi.

Ne olmuştu?

Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı (Qêranlî) köyünde yaşayan ve 6 çocuğu olan Fatma Altınmakas, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas’ın sistematik tecavüzüne uğrayarak, tehdit edildiği gerekçesiyle 12 Temmuz 2020’de Konakkuran Jandarma Karakolu’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet sonrası Sinan Altınmakas gözaltına alındı, ancak tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından “dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgah oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması” gerekçeleriyle serbest bırakıldı.
Ayrıca Fatma Altınmakas’ın, jandarma karakoluna yaptığı şikayet başvurusunda, Türkçe bilmediği ve ifade işlemlerinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için uğradığı şiddeti anlatamadığı ortaya çıktı. Sinan Altınmakas’ın serbest bırakıldığı gün Fatma Altınmakas, Kazım Altınmakas tarafından  katledildi. Kazım Altınmakas, “kasten öldürme” suçundan tutuklandı.
Fatma Altınmakas’a tecavüz eden Sinan Altınmakas’ın tutuklanması için Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuru ise “adli kontrol tedbirleri ölçülü” denilerek reddedildi. Görülen ilk duruşmada Fatma’ya tecavüz ettiği belirtilen Sinan  Altınmakas tanık sıfatıyla dinlenildi. Tecavüz suçlamasını reddeden Sinan Altınmakas, “Kazım abim bu cinayeti tek başına aldığı kararla işlemedi. Cezaevinde onun görüşüne gittiğimde birçok aile büyüğünden aldığı emirle eşini öldürdüğünü söyledi. Bunlar toplantı yapmışlar ve o şekilde bu karar alınmış” itirafında bulundu. (Kaynak: Jinnews)
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu