Emek

FEDAŞ işçileri kazandı

H. Merkezi: Enerji-Sen öncülüğünde 1 aydan fazladır grevde olan taşeron işçilerin direnişi zaferle sonuçlandı.
Dersim’de Aksa şirketine bağlı FEDAŞ’ta taşeron olarak çalışan işçiler toplu iş sözleşmesinde 30 lira gibi komik bir  ücret artışına isyan ederek 17 Eylül’den bu yana greve çıkmıştı.

Enerji-Sen öncülüğünde greve çıkan FEDAŞ işçileri hakları için 38 gündür mücadele yürütüyor.
Dersim’den işçiler, Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman ile birlikte İstanbul’da bulunan AKSA Genel Merkezi’ne gelerek şirketle bir görüşme yaptı. Yapılan görüşme sonuncunda işçilerin tüm talepleri kabul edildi. Anlaşmaya göre işçilerin maaşları 1.050’den 1.600 TL’ye yükseldi.
Ücretlerin yükselmesi dışında işçilerin diğer sosyal haklarında da düzenlemeler yapıldı. Taşeronda çalışan tüm AKSA işçilerinin AKSA Fırat kadrosuna alınması, keyfi rotasyon ve sürgünlerin durdurulması, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi gibi bir dizi talep işçilerin mücadelesi sonucu daha önce kabul edilmişti.
İşçiler taleplerinin kabul edilmesinden sonra Dersim Sanat Sokağında bir basın açıklaması yapıldı. İşçiler sık sık “Direne direne kazandık”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde sloganlar attı. Eyleme Dersim Demokrasi Güçleri de katılarak destek verdi.
İşçilerin kazanımında Dersim Demokrasi Güçlerinin de desteğinin olmasının önemli olduğunu vurgulayan Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman yaptığı açıklamada, “Bizler çok iyi biliyoruz ki, bu başarı sadece bizim mücadelemizle olmadı. Bu kazanımın 36 günlük bir süreçte elde edilmesi, Dersim halkının bu süreçteki desteğiyle mümkün olmuştur” dedi.
Duman, “Asgari yaşam koşullarının düşürülmesine karşı, özel istihdam bürolarında kölece çalışma koşullarını işçi sınıfına dayatanlara karşı mücadelemizi büyüteceğiz” şeklindeki sözleri ile mücadele vurgusu yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu