Güncel

“Ferhat Tepe’nin katillerini biliyoruz, adalet istiyoruz”

İstanbul: 488. haftada Cumartesi Anneleri gazeteci Ferhat Tepe’nin sesini yükseltti Galatasaray Lisesi’nden.

Bu ülkede yargı yok, bu ülkede hukuk yok, bu ülkede adalet yok” diyerek sözlerine başlayan Cumartesi Anneleri bu hafta gazeteci olan ve Bitlis’te Özgür Gündem muhabirliği yapan Ferhat Tepe’yi gündemlerine taşıdıklarını ifade etti.

Gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Ferit Taşkaya söz alarak yıllardır babasından bir ize ulaşamadıklarını, verdikleri mücadele sonunda ise henüz bir sonuç elde edemediklerine değinerek, ülkede “hak hukuk vardır diyenler bize JİTEM’i, MİT’i gösteriyor” diyerek devletten bir beklentileri olmadığını dile getirdi.

Ardından Ferhat Tepe’nin annesi ve babası söz alarak, yıllardır verdikleri mücadeleyi anlatarak diğer kayıpların ve oğullarının rahat uyumaları gerektiğini belirterek, mücadelelerini sonuna kadar sürdürecekleri vurguladı.

Yoğun yağan yağmura rağmen oturma eylemlerine devam eden Cumartesi Anneleri adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı gazeteci Arzu Demir okudu.

Demir, bu hafta 21 yıldır süren bir hukuksuzluğu tekrar kamuoyuna hatırlattıklarını belirterek sözlerine başladı.

Ferhat Tepe’nin gözaltına alınma süreci hakkında bilgi veren Demir, ailenin verdiği mücadeleyi hatırlatarak, Tepe’nin bulunması için mücadele eden Avukat Şevket Epözdemir’in ise 1993’te katledildiğini belirtti.

Tepe’nin bulunması için açılan davanın takipsizlik ile sonuçlanması ile AİHM’e taşınmasından sonra devletin mahkûm edildiği ancak herhangi bir sonucun elde edilmediği gibi davanın, zaman aşımına uğramasının başka bir hukuksuzluğa neden olduğunu belirten Özdemir, ”21 yıldır devlet resmi yalanında ısrar ediyor” diyerek, dönemin sorumlularının yargılanmasını istediklerini belirterek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu