GüncelManşet

FİGEN YÜKSEKDAĞ | “Haklılığı haksız hale getiremezsiniz sayın yargıç, haklı olan benim!”

H. Merkezi: ESP ve HDP’nin geçmiş dönem eşgenel başkanlık görevlerini yapan ve HDP’nin eşgenel başkanları ve milletvekillerine dönük 2016 Aralık’ında yapılan operasyonla tutuklanan devrimci tutsak Figen Yüksekdağ, dün zorla SEGBİS yoluyla mahkemeye çıkarıldı. Hakkında açılan yaklaşık 50 dava açılmış olan Yüksekdağ, savunma yapmayı reddetti ve “Karşınızdaki haklılığı haksız hale getiremezsiniz, sayın yargıç haklı olan benim” dedi.

Kandıra F Tipi Hapishane’de tutulan Yüksekdağ hakkında Van 4. Asliye Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması görüldü. Hakkında bir önceki duruşmada SEGBİS’le zorla bağlanma kararı alınan Yüksekdağ, “SEGBİS yöntemiyle hakkımda açılmış Türkiye geneli yaklaşık 50 davaya bu şekilde savunma yapmayı kabul etmiyorum” dedi.

 

“Siyasi bir intikam operasyonu sahnesinde karşı karşıyayız”

“Bu davanın hiç açılmamış olması gerekiyordu, siyasi faaliyetlerimden dolayı savunmaya mecbur bırakılmayı reddediyorum. Bunlar suç değil, o yüzden cezanın ertelenmesinden faydalanmak istemiyorum” diyen Yüksekdağ, hakkında SEGBİS için zorla bağlanma kararı verilmesini de şu sözlerle protesto etti:

“Aslında ben hiçbir savunma yapmayacaktım. Buraya sadece taleplerimi iletmek için gelmiştim. Ama şu an anlıyorum ki, sizin hiç de iyi niyetli bir karar almadığınızı ve beni buraya zor kullanarak getirme kararı verdiğinizi öğreniyorum. Bu kararı burada öğrendiğimi belirtmek isterim. Zorla getirilme kararı veren mahkeme aslında bağımsız ve iyi niyetli olmadığını açıkça beyan etmiştir. Bana karşı zorla getirilme ve şiddet talimata dönüşmüştür. Az buçuk demokratik ve bağımsız yargının olduğu memleketlerde, bu yargılamanın normal algılanması mümkün değildir. Karşınızdaki haklılığı haksız hale getiremezsiniz, sayın yargıç haklı olan benim. Bize karşı kullanılan hiçbir zor ve şiddet mekanizması bu gerçekliği değiştiremez. Hakkımda açılan davaların sayısını hatırlamıyorum, sadece Van’da yapılan konuşmamdan dolayı 4 dava açıldı. Karşımızda gerçek ve bağımsız bir yargının olmadığını görüyoruz, kendimizi hırpalanmanın bir anlamı da yok. Biz burada yargıyı hukuku tartışmıyoruz, biz burada bir siyasi intikam operasyonun sahnesinde karşı karşıya gelmiş bulunuyoruz sayın yargıç. Bizim sizinle şuan pozisyonumuz budur.”

 

“Asıl Cumhurbaşkanı ülkeye hakaret ediyor”

“Biz bize verilecek 10, 15 yıllık cezalarla ilgilenmiyoruz, bu cezaların hepsini Türkiye, Van ve seçmenler gerektiği zaman soracaktır. Bu memleket bu ülke bir ömür böyle kalmayacaktır” şeklinde sözlerini sürdüren Yüksekdağ, kendilerinin her konuşmasının “cumhurbaşkanına hakaret” olarak değerlendirildiğini ancak asıl cumhurbaşkanının her gün ülkeye hakaret ettiğini söyledi.

“Bugün Türkiye yine savaşla ölümle karşı karşıyadır. Ben hala seçilmiş biriyim, bu halka karşı sorumluluklarım devam ediyor” diyen Yüksekdağ vekili olduğu Wan halkına selam yollayarak “Onlara karşı sorumluluklarım içerde olsam bile devam ediyor” dedi.

Avukatların savunma yapmasının ardından duruşma 3 Temmuz 2018’e ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu