GüncelManşet

(Video) Fidan Doğan sonsuzluğa uğurlandı

H. Merkezi: Dün (17 Ocak) Amed’de yüz binlerin katıldığı bir törenle memleketi Maraş-Elbistan’a uğurlanan Fidan Doğan bugün (18 Ocak) Nurhak eteklerinde kitlesel bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Amed’de yüzbinlerin katılımıyla gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından cenazesi memleketine doğru yola çıkartılan Fransa’nın Paris kentinde katledilen 3 Kürt kadından KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan dün akşam Adıyaman Cemevine getirildi.

Doğan’ın cenazesi bugün (18 Ocak) memleketi Elbistan’a getirildi. Nurhak Dağı eteklerinde soğuk havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, Fidan’ın PKK bayrağına sarılmış tabutunu cemevinden omuzlara alan kadınlar, Fidan’ın tabutu üzerinde ağıtlar yaktı. Soğuk havaya rağmen binlerce kişinin katılımıyla cemevinin önünde tören gerçekleştirildi

Törende sık sık “Jin jiyan azadî”, “Güneşin yoldaşı Elbistan’a hoş geldin”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Katledilen her 3 Kürt kadın siyasetçinin posterlerinin taşındığı törende yurttaşlar siyah elbiseler üzerine beyaz atkı ve kaşkol taktı.

Kadınların yoğunlukta olduğu törende, “Jinên azad” ezgisi çalındı. Törenin yapıldığı alanda 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarının yer aldığı “Katiller açığa çıkarılsın, Katliamı nefretle kınıyoruz“, “Kürt halkının onuru, Maraş’ın güler yüzlü kızı Fidan Doğan (Rojbin) seni unutmayacağız”, “Elbistan’ın gülen kızı, güneşimizin yıldızları sizleri saygıyla anıyoruz” pankartları açılırken, “Hepimiz Fidan’ız“, “Hepimiz Leyla’yız”, “Hepimiz Sakine’yiz” dövizleri taşındı.

Törende konuşan Doğan’ın babası Hasan Doğan, kızı Doğan’ın doğum gününü Amed’de kutladığını ifade ederek, kızının sadece barış ve demokrasi istediği için katledildiğini söyledi.

Ardından konuşan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Ölüm zordur zahmetlidir; ancak onurlu bir yaşam için, mazlumlar Kürtler ve Kürdistan için yaşamını feda ettiler” dedi.

Başlarının zulüm ve zulümkarlar karşısında eğilmediklerini dile getireren Baydemir, “Seyit Rıza ve Pir Sultan torunlarının kalbi bir olmuş, tek parça halindeyiz. Kimliğimiz birdir, kalbimiz birdir. Avrupa’dan Diyarbakır’a kadar Diyarbakır’dan Nurhak’a kadar milyonlarca Kürt yurttaş Leyla, Sakine, Fidan kalbi ile yüreği ile Nurhak’a getirdiler. Dünya ve faşistler bilsinler artık. Bir Kürdün tırnağı incinirse 40 milyon Kürt ona sahip çıkacaktır. Kimse Kürtler sahipsizdir demesin. Artık tarih tekkerür etmez” dedi.

Baydemir’in ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Şimdi biz de ona karşı görevimizi yerine getiriyoruz. Ama biliyoruz ki ne kadar mücadele etsek ne kadar dirensek biz bu 3 kadın yoldaşımıza borucumuz ödeyemeyiz. Bu üç kadın yoldaşımız ülke hasreti ile halkına, doğdukları topraklara duydukları özlemle yaşama veda ettiler. Keşke çok mücadele etseydik daha çok direnseydik ve bu yoldaşlarımız bu topraklarda bizimle birlikte özgürlüğü solusaydılar. Bu topraklara hasret gitmeseydiler”dedi.

Üç fidanımıza, üç sevgili kahraman Kürt kadın için, üç yiğit kadına Fidan’a, Leyla’ya Sakine’ye söz veriyoruz. Bu topraklara barışı getireceğiz. Bu topraklara özgürlüğe getireceğiz. Kürt halkı Kürdistan’da kendi dili ile yaşayacak. Yoldaşlarımızı yitirmeni acısı yüreğimizde hep bir kor ateşi gibi yanacak. Bu güzel üç kadının yitirmenin acısını dindirmek kolay olmayacak; ancak belki özgürlüğü getirirsek onlara layık olmuş oluruz” diyen Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fidan Kürt halkının elçisiydi. Yiğit özgürlüğe sevdalı bir Kürt kadınıydı. Fidanımızı katlederek bu sesi bu soluğu kesmek istediler. Ama yanılıyorlar bu topraklarda tohumu atılmış yeşermiş ve halkına hizmet etmek için, mücadele eden ve bunun için sıraya girmiş binlerce Fidan var. Bu topraklarda kimse Fidanları yok edemez” diye konuştu.
Doğan’ın cenazesi, konuşmaların ardından son yolculuğuna uğurlanmak üzere yüzlerce araçlık konvoyla doğduğu köy Hançıplak’a doğru yola çıkarıldı. Köyde “Şehîd namirin” sloganlarıyla karşılanan cenaze, kadınların omuzunda mezarlığa getirdi.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=20U6H-quchg{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu