GüncelManşet

Fikirtepeliler ‘Rantsal Dönüşüm’ü Tartıştı!

 

Kartal: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Yardım Derneği bu gün düzenlediği bir basın toplantısıyla, Fikirtepe’de gerçekleşen yıkımları ve kentsel dönüşümün sürecini tartışarak kamuoyunu bilgilendirdi. Son çıkan Kamulaştırma Yasası ile evlerinden edilen Fikirtepeliler basın açıklamasıyla birlikte bölgede oynanan oyunları da ortaya koydu.

 

“Hangi Kamu yararına yapılıyor?”

Halis Kurtça Kültür Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında ilk sözü, evinin etrafındaki tüm binalar yıkılan Alahattin Demirel aldı. Demirel, Mahalledeki geliştirilen süreci aktarırken, kendilerinin kentsel dönüşümü daha iyi yerlerde yaşamak için istediğini, ancak şirketlerin rant temelinde yaklaştığını belirterek “Kamulaştırma Yasası firmalara piyango gibi vurdu” dedi.

Mahalle ile ilgili olarak imar planlarının 2014 Mart ayında netleştiğini ifade eden Demirel, 2 yıldır mahallede yıkımların sürdüğünü belirterek, yaşanan yıkımların hukuksuz olduğunun altını çizdi.

daha önceki görüşmelerinde, sözleşmelerle ilgili olarak teminat mektubu konusunda netleştiklerini belirten Demirel, Kamulaştırma kararının çıkmasının ardından firmaların geri adım attıklarını ve teminat mektubu vermekten çekindiklerini de söyledi.

Kamulaştırmalarla ilgili olarak “15 gün içerisinde sözleşmelerde uzlaşma sağlanmadığı taktirde devamındaki 15 gün içinde zorla kamulaştırma uygulanacağının” yazılı olduğunu belirten Demirel, “Hangi Kamu yararına yapılıyor?” diye sordu.

 

haber fikirtepe 1“Asıl adı Rantsal Dönüşüm!”

Demirel’in ardından söz alan av. Hüseyin Karataş ise, sürecin hukuki boyutunu tartışarak, yasadaki afet riski tanımlamasını değerlendirdi. Yasada 3/2 oy oranı ile kamulaştırma izninin verildiğini hatırlatan Karataş, acele kamulaştırma yetkisi ile donatılan bakanlık birimlerinin olduğunu ve bunların şirketlere hizmet eder tarzda çalıştığını ifade etti.

bu gün yasanın adı ‘Kentsel Dönüşüm ve Afet Yasası’ iken, asıl olması gereken Rantsal Dönüşüm yasası” diyerek yasanın afet tanımlamasının kamulaştırmaya bahane yarattığını açıkladı.

 

“Kar 9 Milyar TL!”

Basın toplantısında son sözü ise mimar Cemal Kurtoğlu aldı. Kendisinin de mahalle sakinlerinden olduğunu ifade eden Kurtoğlu, mahallede 6 Milyon TL’lik bir Masrafla 9 Milyon TL lik bir kar alanının yaratılmak istendiğini ifade etti. Mütahitlerin de bu büyük pastadan pay kapmak istediğini belirten Kurtoğlu, kamulaştırma yasası ile bu sürecin hızlandığını aktardı.

Basın toplantısı, soru cevap bölümünün ardından sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu