Dünya

Filipinler’de Maoist gerillalardan eşzamanlı saldırı

Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu (YHO) gerillaları Bukidnon’daki Philips Şirketinin Del Monte plantasyonuna ve aynı şirketin ana ofisine bir saldırı düzenledi. Radyo haberleri Maoistlerin 100 kişi civarında olduğunu ve şirkete ait ekipmanları ateşe vererek Del Monte güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girdiğini duyurdu. Çatışma sonucunda 1 güvenlik görevlisi ölürken, bir sivilin de yaralandığı ve gerillaların kayıp vermeden bölgeden çekildiği öğrenildi. Yaralanan sivil kişi verdiği ifadede, gerillaların kendisine bu şirkette çalışıp çalışmadığını sorduktan ve “hayır” yanıtını aldıktan sonra çatışma sırasında kendisini korumak için yere yatırdıklarını anlattı.
Baskın sırasında, Yeni Halk Ordusu gerillaları, ulusal karayolunda bulunan Atugan köprüsünü Mindanao Kırsal Taşıma Şirketine ait bir otobüsü kullanarak kestiği ve bu şekilde plantasyona polis ya da ordu yardımının gelmesini önledikleri öğrenildi. Karayolu üzerine büyük çiviler dökerek araçların geçişini engelleyen gerillaların, Filipinler Ulusal Demokratik Cephe sözcüsü Yoldaş Oris tarafından yapılan açıklamada Kuzey Merkezi Mindanao birliğine bağlı oldukları ve saldırıyı bu birlik adına üstlendikleri ifade edildi.
Ka Oris, yaptığı açıklamada, gerillaların eşzamanlı olarak Del Monte ve Impasug-ong kasabasındaki Dole plantasyonlarına saldırı düzenlediğini söyledi.
Ka Oris; “Koordinasyonlu yapılan saldırının esas hedefi Filipinler Del Monte’nin ekipmanları ve ana bürosuydu. Bu, Del Monte’nin operasyonlarına son vermesini isteyen bir mesajdı… Yeni Halk Ordusu’nun yaptığı, tüm Sendong mağdurlarına adaleti tecelli ettirmektir” dedi.
Ka Oris, “Del Monte ve Dole plantasyonlarının her ikisine birden eşzamanlı bir saldırı gerçekleştirmeye yetecek kadar” diyerek saldırıya katılan YHO gerillalarının sayısına ilişkin bilgi vermedi.
Eğer bu iki şirket operasyonlarını durdurmazsa devrimci hareketini önümüzdeki süreçte daha büyük saldırılar gerçekleştireceğini söyleyen Ka Oris, güvenlik görevlisinin ölümünden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Ka Oris ayrıca, saldırı sırasında çeşitli özelliklere sahip 10 silah ele geçirdiklerini, saldırıya katılan gerillaların hiçbir kayıp vermeden çekildiklerini ve şu anda güvenli yerlerde olduklarını açıkladı. Oris son olarak, Del Monte’den vergi almak için bu eylemi gerçekleştirdikleri iddialarını yalanlayarak, tek isteklerinin şirketin çalışmalarını durdurması olduğunu söyledi.
Bölge polis yetkilisi de katıldığı bir radyo programında saldırıda Del Monte’ye ait 5 ekipmanın yakıldığını ve sadece Bukidnon’da değil tüm bölgede alarma geçtiklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu