Dünya

Filistin’in Cesur Kızına 8 Ay Hapis Cezası

İşgalci İsrail güçleri tarafından 3 aydır gözaltında tutulan, Filistin direnişinin simgelerinden,17 yaşındaki aktivist Ahed Tamimi’ye 21 Mart günü çıkarıldığı mahkeme tarafından 8 ay hapis ve 5 bin İsrail Şekeli para cezası verildi.

H.Merkezi: Ahed Tamimi için aralarında ağır cezayı gerektiren müessir fiil ve taş atmanın da olduğu 12 farklı suç yöneltildi. Ahed’in İsrail askerlerine tokat ve tekme attığı video tüm dünyada yaygın bir şekilde izlenmişti.

Filistinliler genç kızın davranışlarını takdir ederken, İsrail devleti ise onu propaganda aracı olarak kullandıklarını söyledikleri ailesini suçluyor.

Tamimi’nin videoyu kaydeden ve Facebook’a koyan annesine de suçlama yöneltildi. Ahed’in gözaltına alınması sırasında babası, askerlerin biber gazı attığını ve ailenin evinin camlarını kırdıklarını söylemişti.

Aktivist Bassem Tamimi, Ahed’in 14 yaşındaki kuzeni Muhammed’in İsrailli askerler tarafından atılan plastik mermi ile yüzünden vurulduğunu söyledi.

 

“Kızımla ve yaptığıyla gurur duyuyorum”

Baba Tamimi, İsrail gazetesi Yedioth Aharonth’a verdiği röportajda, videodaki olayın, askerlerin “evin bahçesine girerek, gaz bombası atıp, evin pencere camlarını kırmaları üzerine patlak verdiğini” söylemişti. Baba, “O anki tutumları insani gözükebilir, ama bence o günkü genel tutumları insani değildi. Kızımla ve yaptığıyla gurur duyuyorum” dedi.

İki yıl önce Ahed Tamimi, yine bir videoda, bir İsrail askerinin elini ısırırken görülüyordu. Dünya onu “Filistin askerine yumruk atan Filistinli küçük kız” olarak tanıdı. Küçücük cüssesiyle karşısındaki İsrail askerlerinin üzerine yürüyen onlara kimi zaman tekme kimi zaman yumruk atan o Filistinli kız Ahed et-Temim’di. Abisini gözaltından kurtarmak için atmıştı ilk yumduğu İsrail askerlerine…

Filistin Halk Direniş Komiteleri’nden aktivist Hilmi et-Temimi, İsrail askerleri tarafından 3 ay önce Ahed et-Temimi’nin Ramallah kentinde ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenleyerek, evi aradıktan sonra Ahed’i gözaltına almıştı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Ahed’in gözaltına alınmasının ardından, “Sadece söz konusu kızın değil yakınlarının da hak ettikleri cezadan kurtulamayacağı” açıklaması yapmıştı.


{gallery}tamimi filistin{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu