GüncelManşet

(Foto) 3. Musalla Festivali birlik ve coşku içinde kutlandı

Mersin\Tarsus: Tarsus’un Musalla Mahallesi’nde halk tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Musalla Halk Festivali coşku, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde kutlandı.

Tarsus’ta Arap Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı ve devrimci, demokrat kimliğiyle bilinen Musalla’da yaşayan halk, mahallede yaşanan yozlaşmaya, asimilasyona ve sistemin yaşattığı tüm zorluklara “dur” demek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyordu.

Bu etkinliklerden biri de 4 yıl önce mahallede panellerin, tiyatroların, çocuk korolarının ve müzik dinletilerinin yapılmasıyla başlayan, iki gün süren ve birbirine yabancılaşan halkı tekrar biraraya getirmek, birlik olmak amacıyla düzenlenen Musalla Halk Festival oldu. Geçen yıl Gezi İsyanı’nın yoğunluğundan bir yıl ertelenen festival bu yıl halk tarafından coşkuyla kutlandı.

 

“Uyuşturucunun kişiye ve halka zararları”

Musalla Halk Komitesi’nin öncülüğünde 3 ve 4 Ağustos tarihlerinde düzenlenen festival, ilk olarak 3 Ağustos günü Av. Ozan Varal, Dr. Metin Uzabacı ve Pdr Uz. Hüseyin Parti’nin konuşmacı olarak katıldığı “Uyuşturucunun kişiye ve halka zararları” konulu bir panel gerçekleştirildi.

Panelistler sistemin özellikle Musalla gibi birçok emekçi mahallede insanları yozlaştırmak için uyuşturucuyu nasıl bir araç olarak kullandıklarını ve bu maddelerin zararlı etkilerini anlattılar. Gezi İsyanı şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz‘ın ailesinin de katıldığı festival panelden sonra mahalleyi anlatan slayt gösterileriyle devam etti. 

“Oğlumuzun katilinden hesap soracağız”

Musalla Muhtarı Emrah Kara’nın konuşma yapmasının ardından sahneye Ali İsmail’in annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz çıktı. Yaptıkları konuşmada Musalla halkına teşekkür ettiler. Daha sonra yaptıkları konuşmada “Bir Ali İsmail gitti, yerine binlercesi geldi. Bugün buradaki gençlere bakınca bunu daha iyi anlayabiliyoruz. Oğlumuzun katili olan devletten birlikte hesap soracağız” dediler.

Konuşmaların ardından geçilen müzik dinletsinde iilk olarak Yaşam Ateşi, ardından Mecami Sevra ve Grup Şimal sahne aldılar. Halkı coşturan şarkıların, türkülerin ve halayların yapıldığı dinletide ilk gün böyle geçti

 

“Ortadoğu ve Suriye’deki savaş”

Festivalin 2. günü de büyük coşkuyla başladı. İlk olarak Gazeteci Ömer Ödemiş, Araştırmacı Yazar Hamide Rencüs Yiğit ve Av. İsmail Kaplan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde “Ortadoğu ve Suriye’deki savaş” konuşuldu.

Festival programında slayt gösterileri ve konuşmaların ardından ilk olarak bir tiyatro gösterisi, ardından Musalla Müzik Topluluğu’nun dinletisi gerçekleştirildi.

Kitleleri eğlendiren ve coşturan tiyatro ve müzik dinletisinin ardından son olarak sanatçı Erdal Güney sahne aldı. Şarkılarıyla festivale katılan halkın büyük beğenisini kazanan Erdal Güney’in ardından festival seneye tekrar yapılmak üzere son buldu.

 

[widgetkit id=824]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu