GüncelManşet

(Foto) 76. yılında Zini Gediği’nde katledilenler anıldı

Erzingan: ’38 Dersim Katliamı’nın 76. yılında, faşist TC devleti tarafından Erzingan’ın Günbağı, Sürbahan, Kılıçkaya, Mağaçur ve Kemah köylerinden toplanarak Zini Gediği’nde katledilenler anıldı.

İnsanların katliamdan önce toplatıldığı yerde katledilen insanlar için dualar edilerek katledilen insanların isimleri tek tek okundu. Daha sonra yürüyüş halinde köyün üst tarafına çıkılarak anma etkinliği devam etti.

Köyde Zini Gediği İnisiyatifi’nin hazırladığı bu programda, katliamın olduğu yere anıt yapmak isteyen halka Valilik tarafından engel olunmaya çalıştığını vurgulayan İnisiyatif, bu anıtı her şekilde yapacaklarını ilan edip artık devletin bu inkar politikalarından vazgeçmesi için çağrı yaptı. Mezarların kimlere ait olduğunu öğrenmek ve mezar taşları yaptırmak isteyen halk devletin DNA testi yapmamıza engel olmamasını istiyor.

Çeşitli kurum, örgüt temsilcilerinin ve Alevi dernek temsilcilerinin konuşma yaptığı anmada Partizan tarafından da faşist TC devletinin katliamlarla dolu tarihinin teşhiri  yapılarak halkı diline, kültürüne, inancına, kimliğine, doğasına sahip çıkmaya ve örgütlü mücadeleye çağıran bir konuşma yapıldı.

 

[widgetkit id=829]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu