GüncelManşet

(Video) (Foto) (An an) “Erdoğan katliamının izini silmeye çalışıyor”

Ankara/Sivas: 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 33 kişinin bulundukları otelde yakılarak katledilmesinin üzerinden 21 yıl geçti. Ancak bu 21 yıl, her ne kadar Sivas davasını düşürüp, “Halkımız için hayırlısı olsun” deseler de, halkımızın içindeki yaranın üzerini kapatamadı. Hala Sivas’taki alevlerin yakıcılığı binleri sokağa dökecek kadar güçlü. Hem de bu kez Soma ve Roboskî’den gelenlerin taşıdığı acıyı da ekleyerek…

Sivas’ta bu yıl yapılacak anmayı an an sizlere aktarmaya çalışacağız:

 

12.52

Anma programı sürerken aralarında Partizancıların da bulunduğu kitle “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük” şeklinde slogan attı. Bunun üzerine CHP Gençlik Kolları, kitleye saldırdı. Kitlenin karşılık vermesi ve diğer katılımcıların araya girmesi sonucu gerginlik sona erdirilirken, kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı.

12.25

Saygı duruşuyla başlayan anma töreninde, Sivas ve Gezi şehitlerinin anıldı, devrimci önderler Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar ve İbrahim Kaypakkayaların şu an bu alanda bulunduğu söylendi.

Daha sonra söz alan PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, Madımak’ta gerçekleşen katliamın polis ve jandarma işbirliğinde gerçekleştiğini, valinin, emniyet müdürünün, başbakanın buna ortak olduğunu söyledi. TC’nin şu anki başbakanı R. T. Erdoğan’ın da Madımak katliamının tüm izlerini ortadan kaldırmaya çalıştığını söyleyen Doğan’ın ardından Tertip Komitesi adına bir açıklama gerçekleştiriliyor. 

11.55

Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyüşünü sürdürüyor. Miting başladı, ancak kitlesel yürüyüş henüz sonlanmadı.

Eylemde HDP’li milletvekilleri de yerlerini alırken, Sivas şehitlerinin ailelerinin polis barikatıyla çevrili otel önüne gitmeleri bekleniyor.

11.10

Sloganlarla yürüyüşe geçen kitle, arama noktalarından geçmeye başladı. Polisin aramasına karşı çıkan ESP’lilerle polis arasında bir gerginlik yaşandı. Bunun üzerine aralarında Partizan’ın da bulunduğu kitle polise karşı “Katil polis hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor ve aramaya engel olmaya çalışıyorlar.

10.20

11.00’de başlayacağı söylenen yürüyüş için kitle hazırlanmaya başladı. En önde Sivas şehitlerinin aileleri yer alırken, arkasından Somalı işçiler ve Roboskîli aileler yürüyor. Ardından da Alevi dernekleri, devrimci, demokrat kurumlar yer alıyor.

10.00

Eylemde Sivas Köy Dernekleri, Sivas Kangal Köy Dernekleri gibi köy ve yöre derneklerinin yanı sıra Partizan, HDP, ÖDP, Kaldıraç, Anarşist gruplar da yerlerini almaya başladı. Sanatçı Pınar Aydınlar’ın da yer aldığı anmada ses araçlarından deyişler söyleniyor.

Somalı işçiler ve Roboskîli aileler de burada.

09.40

36 ilden kaldırılan otobüslerle Sivas’a gelen kitleyi yine asker ve polis karşıladı. Araçları durdurup, arama yapan kolluk kuvvetleri, bagajlardaki pankartları dahi tek tek açtırdı. Kitleye GBT sorgulamasını dayatan kolluk kuvvetlerinin engellemelerine rağmen binlerce insan Alevi Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde toplanmaya başladı.

Polis sabahın erken saatlerinden itibaren otelin etrafını bariyerlerle ördü.

 

Video için tıklayınız

 

[widgetkit id=786]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu