Güncel

(foto) Ankara Dayanışması: Kör olma da gör beni

Ankara: Son günlerde haksız savaşların kan gölüne çevirdiği Rojava ve Filistin için Ankara Dayanışması tarafından dün kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. “Kor olma da gör beni” çağrısıyla yapılan eylemde yanı başımızda gerçekleşen katliamın görmezden gelinmemesi için eyleme katılanlar gözlerini siyah bantla kapattı.

 

Görmeyene göstermek için gözlere siyah bant!

Ankara Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında, Rojava ve Filistin nezdinde son yıllarda artan şiddet ortamının emperyalistlerin bölgeyi yeniden dizayn etme ve bölgenin yıpranan gerici iktidarlarını ayakta tutma arayışlarının sonucu olarak geliştiği belirtildi.

Açıklamada “saldırıların püskürtülmesi ve barış ortamının sağlanmasında başta Filistin ve Rojava halklarıyla dayanışma olmak üzere bölgenin demokrasi ve emek güçlerinin birlikten mücadelesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” denilerek ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. Yapılan basın açıklaması “İsrail’in Filistin halkına, IŞİD çetelerinin Rojava halkına yönelik olarak başlatmış olduğu saldırıları kınıyor, lanetliyoruz” denilerek sonlandırıldı.

Açıklamanın sonlandırılmasının ardından eyleme katılanlar gözlerini siyah bantla kapatarak oturma eylemine başladı.

Eylem boyunca “Bijî Berxêdana Rojava”, “Katil IŞİD Rojava’dan defol”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Filistin/Rojava halkı yalnız değildir” gibi Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar haykırıldı.

 

Rojava ve Filistin’le dayanışma sergisi

Ayrıca dün Ankara Dayanışması tarafından Konur Sokak’ta Filistin ve Rojava’daki durumu anlatan fotoğraflarla bir sergi açıldı. Akşam gerçekleştirilecek eylemin de çağrısının yapıldığı sergiye sokaktan geçenlerin ilgisi oldukça fazlaydı. Özellikle çocuk ve savaş temalı fotoğraflar insanların öfkesini daha da artırdığı gözlendi. 

[widgetkit id=814]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu