Güncel

(Foto) İş cinayetinde adres bu kez Şirnex

H. Merkezi: Madende yaşanan iş cinayetlerinde adres bu kez Şirnex oldu. Bir kömür maden ocağında meydana gelen göçükte İbrahim Sağnak isimli bir işçi yaşamını yitirdi.

Daha Soma’nın ateşi sönmemişken, taşeron yasa taslağı ile yeni Soma’ların önü açılmışken; devletin ve patronların Soma’dan hiç de ders almadığı yeni iş cinayetleriyle açığa çıkmış oldu.

Soma’nın ardından daha önce Zonguldak ve Maraş’ta madenlerde meydana gelen patlama ve göçüklerde 2 işçi yaşamını yitirmişti. Bugün ise Şirnex’in Cudi Dağı eteklerinde bulunan Avka Mahsiya Köyü yakınlarında maden ocakları mevkiinde bulunan Global Group adlı şirkete ait 2 Nolu kömür ocağında bir göçük meydana geldi ve göçükte 30 yaşındaki işçi İbrahim Sağnak yaşamını yitirdi.

 

Vali uyardı!

İş güvenliğinin olmadığı bu maden ocağının kaçak olduğu ise Vali Hasan İpek’in açıklamasının ardından öğrenildi. İpek, maden ocağı hakkında daha önce cezai uygulamalara gidilmesine karşın ocağın kaçak olarak çalıştırıldığını söyledi.

Bir de utanmadan sanki sınır ticareti ve bu tür işler dışında çalışma alanı ve istihdam varmış gibi “Hem iş güvenliği açısından hem sosyal güvenlik açısından burada sağlıklı bir ortam yoktur. Lütfen hiç kimse burada çalışmak için tevessül etmesin” gibi bir uyarı da bulunmuş!

Anlaşılan Vali, insanların keyfi olarak değil, ekmek için çalıştığını unutmuş!

 

[widgetkit id=738]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu