GüncelManşet

(Foto) DDSB, direnişteki M&T İşçilerinin Yanında!

 

Kartal: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) Gebze’de bulunan M&T fabrikasındanki direnişi ziyaret etti. Öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarette patron, fabrika içinde polis bekletirken işçilerin çay saatinde çıktıkları bahçe kapılarını da kapattı.

M&T İşçisi Yalnız Değildir” yazılı DDSB imzalı pankart açılan eylemde DDSB’liler taşıdıkları dövizlerle direnişe desteklerini belirtirken işçilerin çadır alanına kadar gerçekleştirdikleri yürüyüşte sık sık “M&T işçisi direnişin simgesi”, “Susma haykır sendika haktır”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Birlik-Mücadele-zafer” vb sloganlar attılar.

Mahalle halkının da ilgiyle izlediği eyleme direnişteki işçiler de sloganlara katılarak destek oldu.

 

“Direnişi devam ettireceğiz”

Eylem alanında işçilerin çay saati olması vesilesiyle, içerideki işçiler ile dışarıdaki işçilerin karşılaştığı yere doğru hep birlikte gerçekleştirilen yürüyüşe patronun tepkisi ise fabrika kapılarını kapatmak oldu. Fabrikanın Enjeksiyon Müdürü Engün Gökgöz’ün kapıları kapattırmasının ardından direnişteki işçiler ve DDSB’liler ise işçilerin çaya çıktıkları diğer alana geçtiler. Ancak burada da kapıların yine aynı müdürün emri ile kapatıldığını gören işçiler, içerideki arkadaşlarına ajitasyon çekerek ve sloganlar eşliğinde çadır alanına yürüdü.

Burada ile konuşmayı Birleşik Metaş-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın yaptı. Yapılan konuşmada M&T’deki direnişin Soma Katliamının 2. Günü başladığına değinilerek yaşanan işten çıkartmaların da bir nevi işçi katliamı olduğunun altı çizildi. DİSK’in sermayenin saldırılarına karşı örgütlü olduğu her alanda direnişi sürdürdüğüne değinen Aydın konuşmasını “çıkarılan arkadaşlarımız geri alınana ve TİS imzalanana kadar direnişi devam ettireceğiz” cümleleri ile son verdi.

 

“İşçiler geri alınana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz”

Daha sonra ise DDSB adına bir konuşma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen konuşmada, egemenlerin işçi sınıfının sendikal haklarına ve demokratik taleplerine yıllardır saldırmayı sürdürdüğü ve işçi sınıfını örgütsüzlüğe mahkum etmek istediği vurgulanarak  DDSB’nin direnişi desteklemeyi sürdüreceğinin altı çizildi.

Birleşik Metal-İş TİS imzalayana kadar, atılan işçiler geri alınana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verilen açıklamayı işçiler ise “açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” sloganı ile karşıladılar.

Gerçekleştirilen açıklamaların ardından ise DDSB’liler işçilerin çadırında bir mini etkinlik düzenledi. Grup İsyan Ateşi üyelerinin türküleri ile renklendirdiği direniş çadırında DDSB ve son süreçte gelişen işçi sınıfı mücadelesi üzerine sohbetler edildi. Sohbetler sırasında bazı işçiler “patronların kendi yasalarını uygulamak bile bize düşüyor” derken genel anlamda sınıf mücadelesinin dostları ile bütünleşmek gerekliliği vurgulandı.

[widgetkit id=765]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu