GüncelManşet

(Foto) Dersim’de köy çalışmalarımız başladı

Dersim: Her yıl düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin bu yılki şiarı “Dilimiz-Kültürümüz, Kimliğimiz ve İnancımızın Adı Olan Dersim”dir. Biz de festival öncesi hazırlık kapsamında bir süredir gerçekleştirdiğimiz köy çalışmalarımıza dün (16 Temmuz) başladık.

Köy çalışmalarımıza Pulur (Ovacık)’un köylerinde başladık. İlk gün gerçekleştirdiğimiz çalışmayı daha çok belirli gündem maddeleri üzerinden yürüttük. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, köye geri dönüşler, kalekollar, madenler ve barajlar üzerinden gerçekleştirilen tartışmalardan önemli sonuçlar çıkardık.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri…

Konuştuğumuz köylülerin çoğunda cumhurbaşkanlığını seçimlerini boykot etme eğilimi gözlerken, diğer köylüler AKP karşıtlığı üzerinden CHP’yi destekleyeceklerini belirttiler. Bu seçimi boykot etmemizin nedenlerini tartışırken köylülerin belli başlı konularda bizimle hem fikir olması ve söylediklerimize ikna olmaları önemli bir noktada durmaktadır.

Boykot kararının nedenlerini açıklarken çatı adayının niteliği, cumhurbaşkanlığı makamının ezilenlerden yana olamayacağı ve cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer seçimlerden farklı yerde durduğu argümanlarını kullandık. Yürüttüğümüz tartışmalar daha çok cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden yürümesine rağmen diğer konulara da değinmeye özen gösterdik.

 

Köye geri dönüşler…

Doksanlı yıllarda köyleri devlet tarafından yakılan yıkılan köylülerin bir kısmı köyüne dönmüşken büyük çoğunluğu köyüne dönmemiştir. T. Kürdistan’ında köye dönüşler için devrimci ve yurtsever örgütler ve kurumlar tarafından gündemleştirilen ve başlatılan çalışmalar Dersim’in bütün ilçelerinde ve özelde de Ovacık’ta üzerine düşmemiz gereken,  aciliyeti olan bir konudur.

Köylülerle,  köye dönüşlerle ilgili ne düşündüklerini ve neler yapabileceğimizi konuştuk.  Devlet, köyüne dönmek isteyen her aileye kendi köyünde ev yapmalı ya da masrafını karşılamalı, tüm zorunlu yaşamsal koşullar devlet tarafından karşılanmalı gibi taleplerimizi içeren bildirilerimizi köylülere dağıttık.

 

Dağ sarımsağı…

Pulur (Ovacık)’da köylülerin önemli geçim kaynaklarından olan dağ sarımsağı her geçen yıl azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni dağ sarımsağının tohumlarını dökmeden önce yani zamanından önce toplanmasıdır. 

Bu konudaki sorunların çözümü,  dağ sarımsağının tekrar çoğalması ve köylülerin geçimine daha fazla nasıl katkıda bulunur üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Ama bu sorunun çözümü köylülerin bir araya gelmesi ve bu konuda bir sonuca varmaları gerektiğidir.

 

Kadın çalışmaları…

Ayrıca Yeni Demokrat Kadın’ın da bu yıl Ovacık’ta gerçekleştirdiği özgün kadın çalışması kapsamında da kadına yönelik şiddet, Dersim’de kadın sorununun görünmezliği, kadın çalışmasının gerekliliği ve Beşler üzerine konular da çalışmanın konu başlıklarından oldu.

Eksikliklerimiz olmasına rağmen ilk günden önemli çıkarımlar elde ettik ve zaaflarımızı görmede köylülerin önemli katkıları oldu. İlk defa köy çalışmasına katılan yoldaşların köylülerle diyaloga girmesi ve onlardan öğrenmek istemesi bizi heyecanlandıran bir durumdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu