GüncelManşet

(Foto) Emeğin sofrasında dayanışma ve coşku hakimdi

Bursa: Bu yıl 3.’sü düzenlenen Geleneksel Bursa Devrimci Demokratik Sendikal Birlik Pikniği 29 Haziran Pazar günü Gemlik Haydariye Piknik Alanı’nda gerçekleştirildi. Bursa, Mudanya ve Gemlik’ten otobüs ve minibüslerle piknik alanında buluşan yüzlerce kişi, dostluğu, dayanışmayı ve coşkuyu hep birlikte yaşadı. Her tarafın pankartlarla süslendiği piknik alanı renkli ve canlı bir görüntü sundu.

Piknik, ortak sofrada kurulan kahvaltıyla başladı. Kahvaltının ardından DDSB adına “Hoşgeldiniz” konuşması gerçekleştirildi ve kitle devrim şehitleri adına saygı duruşuna davet edildi. Kahvaltı sonrası serbest zamanda kitlenin önemli bir bölümü müzik eşliğinde halaya dururken, bir bölümü ise top oynayarak eğlenceli bir zaman geçirdi.

 

Piknikte kadın toplantısı

Bu sırada Yeni Demokrat Kadın aktivistlerinin çağrısıyla piknik alanında bir kadın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kadınların karşılaştığı sorunlar tartışıldı, çözüm yolları ve örgütlenme üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Toplantının sonuna yetişen Pınar Aydınlar da kadınlara seslenirken herkese Yeni Demokrat Kadın’da örgütlenme çağrısı yaptı.

 

Şişecam direnişi selamlandı

Bir yandan öğle yemeği hazırlanırken, 12.30 gibi ise pikniğin sahne programı başlatıldı. DDSB imzalı “Emeğin Sofrasına Hoşgeldiniz; Birlik, Mücadele, Zafer!” pankartı önünde oluşturulan sahnede ilk olarak DDSB adına bir konuşma gerçekleştirildi.

Konuşmada Bursa DDSB’nin 3. geleneksel pikniğinin anlam ve önemine değinilirken destekleri için tüm katılımcılara teşekkür edildi. İşçi sınıfı nezdinde başta taşeronlaştırma, güvencesizlik ve sendikasızlaştırma olmak üzere yaşanan sorunlar özetlenerek egemenlerin en son Soma ve Şişecam grevi karşısındaki tutumu ortaya kondu.

Soma’da yüzlerce işçinin katledilmesinin artık daha ciddi sorgulamalara yol açtığı belirtilirken iktidarın Şişecam işçilerinin grevini “milli güvenlik” problemi haline getirmesi teşhir edildi. Gezi İsyanı ve işçi sınıfı mücadelesi arasındaki ilişkiye vurgu yapılan konuşmada, Gezi’yle açılan mücadele damarının işçi sınıfı mücadelesine kanalize edilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

 

“Biz bitti demeden Sivas davası bitmez”

DDSB adına konuşma ardından Pınar Aydınlar sahne aldı. Kitleyle birlikte türkü ve marşları seslendiren Aydınlar, devletin katliamlarına değinerek “Sivas davası biz bitti demeden bitmez. Sivas’ta yaşanan acıyla Soma’da, Roboski’de, Lice’de yaşanan acı aynıdır, farklılıklarımız ne olursa olsun aynı baskı ve sömürüye maruz kalıyorsak işçi sınıfı mücadelesi bizim ortak noktamızdır” şeklinde konuşmalar gerçekleştirdi.

Aydınlar’ın coşkulu performansıyla halaya duran yüzlerce kişi “Birlik Mücadele Zafer”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” şeklinde sloganlar attı.

 

“Karakoçan Kızılkoçan Olacak”

Öğle yemeğinin ardından kitle yine sohbetler ve yaşlı çocuk halat yarışıyla eğlendi. Ardından ise Grup İsyan Ateşi sahne aldı. “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” şarkısıyla dinletisine başlayan İsyan Ateşi madenciler için besteledikleri türküleri de kitleyle paylaştı.

Mezar yeri taşınan devrim şehidi Armenak Bakırcı’yı da selamlayan grup “Karakoçan Kızılkoçan Olacak” marşını söyleyerek devrim şehitlerini andı. Kitleye yine yüzlerce kişilik halaylarla coşkulu anlar yaşatan İsyan Ateşi, her zaman işçi sınıfı mücadelesinin ve DDSB’nin yanında yer alacaklarını belirterek programlarını sonlandırdı.

Program akışı içerisinde mikrofondan Yeni Demokrat Kadın ve Partizan’ın mesajları da okundu. Pikniğin, işçi sınıfı mücadelesi ve DDSB’nin selamlandığı mesajlarda kadın mücadelesi ve devrimci mücadele üzerine vurgular yapıldı.

Piknik programının son bölümünde ise “Gezi’den Soma’ya Direniş ve Emek Mücadelesi” konulu forum gerçekleştirildi. Serbest kürsüye çevrilen formda mikrofondan Gezi, işçi sınıfı mücadelesi, sendikal bürokrasi, yerel yönetimler ve seçimler üzerine konuşmalar gerçekleşti, mesajlar iletildi.

Planlandığı gibi işleyen piknik programı kitlenin dayanışması ve coşkusuyla verimli bir şekilde gerçekleşirken, çevre temizliğinin ardından piknik sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=784]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu