GüncelManşet

(Foto) Eylül Kültür Sanat Derneği Açıldı!

Kartal: 1 Mayıs Mahallesi’nde bir süredir çalışmalar yürüten Eylül Kültür Sanat Derneği bu gün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği etkinlikle açılışını gerçekleştirdi. Etkinlikte, Pınar Aydınlar, Grup İsyan Ateşi, PSAKD Semah grubu ve Adnan Yücel Müzik Topluluğu sahne aldı.

Dernek binası önünde gerçekleştirilen etkinlik ilk olarak 2 Eylül şehitleri, Gezi şehitleri ile tüm devrim ve komünizm şehitleri şahsında saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından dernek adına yapılan açılış konuşmasında devletin 1 Mayıs Mahallesi gibi mahalleleri uyuşturucu-çeteleşme-yozlaşma ile kuşattığına ve mücadelenin kazanımlarını hedeflediğine değinilerek örgütlenme çağrısı yapıldı.

Devletin kentsel dönüşüm saldırısı ile mahalleleri parçamak istediğine değinilen konuşmada “Bizler egemenlerin bu saldırılarına karşı mahallemizi ve gençlerimizi ölüm pahasına koruyup kollayacağımızı buradan bir kez daha ilan ederek yozlaşmaya ve çeteleşmeye karşı Eylül Kültür sanat derneği etrafında örgütlenmeye, saldırılara direnişle barikat olmaya çağırıyoruz” denildi.

İlk olarak sahneye Pınar Aydınlar çıktı. Aydınlar’ın söylediği coşkulu marş ve türkülerin ardından PSAKD Semah Grubu sahne aldı. Deyiş ve türküler eşliğinde semah gösterisi gerçekleştirilirken; ardından İsyan Ateşi sahne alarak kitleyi marş ve türkülerle coşturdu. Halayların çekildi İsyan Ateşi’nin dinletisinin ardından Adnan Yücel Müzik Topluluğu de sahne alarak marş ve türkülerini seslendirdi.

Etkinlikte ESP, SODAP, Yaşam Ağacı Derneği, PSAKD Semah Ekibi, mesajları ile selamlarken, havai fişek gösterisi de yapıldı.

 Etkinliği mesajı ile selamlayan Partizan, mesajında Gezi İsyanı’nın sarsıcı etkilerinin devam ettiğini belirterek devletin bunun karşısında saldırılarının dozajını arttırdığını ifade etti. Yozlaştırma-çeteleştirme çabalarının bu saldırıların bir devamı olduğu belirtilen mesajda “Bizler sistemin imha-inkar fe asimilasyon saldırılarına karşı halkımızla birlikte savaşmaya devam edeceğiz” denildi.

Özgür Gelecek Gazetesi de etkinlik boyunca stand açarken, etkinliği gönderdiği mesajla selamladı. Özgür Gelecek Gazetesi’nin mesajında  ise “Aynı siperlerde bizleri buluşturan o büyük ailemizin parçası olmanın haklı gururuyla, ezilenlerin dili-sözü olma mücadelesini büyüteceğimizi ilan ediyor, Yeni Demokrasi kültürünün siperlerinden birisi olan Derneğinizi ve etkinliğinizi selamlıyoruz” denildi.

Etkinliği selamlayan kurumlardan olan YDK’nın ise mesajında “Beş kadın yoldaşımızın başlattığı mücadeleyi ardılları olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Eylül Kültür Sanat Derneği’nin açılışını selamlıyor, tüm kadınları örgütlü mücadeleye çağırıyoruz” cümlelerine yer verildi.

Etkinlik çekilen halayların ve hep bir ağızdan söylenen coşkulu türkülerin ardından sonlandırılırken, kitle tarafından “önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganı atıldı.

[widgetkit id=780]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu