GüncelManşet

(foto galeri) Sarıgazi’de on binler Sivas’ta katledilen canları andı!

 

 

İstanbul: 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında devlet destekli bir saldırı sonucu katledilen aydın ve yazarları anmak için Sarıgazi halkı Vatan İ.Ö. Okulu önünden başlayan yürüyüşle festival alanında etkinlik gerçekleştirdi.

On binlerin katıldığı anma programında, “Sivas’ı unutma unutturma” Sarıgazi halk imzalı pankart açıldı. İçerisinde, Munzur Kültür Derneği, Alevi Dernekleri, Yeni Demokrat Gençlik, Tokat Keçeci Köy Derneği ve Partizan’ın da aralarında bulunduğu bir çok demokratik kitle örgütü ve derneklerinin olduğu eylemde Taşdelen, Yenidoğan ve Çamlık halkı kendi mevkilerinden başlayarak Vatan İ.Ö.Okulu önüne yürüdü.

Yürüyüşün ardından Festival alanında Sarıgazi Dayanışması’nın düzenlediği bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte, “Somayı unutma”, “Lice’nin katili patron ağa devleti”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” yazılamalı dövizlerle Sarıgazi Halkı hiçbir katliamı unutmadığını ve unutturmayacağını bir kez daha göstermiş oldu.

Sunuculuğunu Meral Cansu’nun yaptığı etkinlik, açılış konuşması ile başladı. Cansu konuşmasında, Alevilere dönük asimilasyon ve imha politikalarının sadece Sivas’ta değil Çorum’da, Maraş’ta, Dersim’de ve ülkenin birçok yerinde olduğunu ve olmaya devam ettiğini vurguladı. Cansu devamında Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Dersim’de, Soma’da, Lice’de, Gezi İsyanında ve darağacında katledilen Denizlerin, Mahirlerin, faşizmin zindanlarında 95 gün işkenceye tabi tutulan komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın nezdinde tüm devrim şehitlerini anarak unutmayacaklarını ve hesap soracaklarını belirtti. Ardından Alevilerin dününü ve bugününü anlatan bir belgesel izlendi.

Belgesel sonrası, Sarıgazi Cemevi Dedesi Kasım Ülker bir konuşma gerçekleştirdi. Ülker konuşmasında, “Bizim dinimiz kardeşlik ve hoşgörü dini; insanların çektiği acıları hissetmek için Alevi, Kürt, Sünni ve Ermeni olmasına gerek yok. IŞİD’e çete diyemeyenler 14 yaşındaki Berkin Elvan’ı önce vurup ardından terörist ilan ediyorlar çünkü bunların inancı kanla yazılan bir inançtır” dedi. Herkesi birlik ve beraber olmaya çağıran Ülker,Bizim devrimcilerden başka dostumuz yoktur, gelin canlar bir olalım” diyerek sözü Alevilerin kültürünü anlatan türkülerine, deyişlerine ve semahlarına bıraktı.

Cemevi Folklor ekibinin, Kırklar semahı ile döndüğü etkinlikte halkın öfkesi ve isyanı festival alanından dolup taşarken, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şu dizelerine yer bıraktı;

Ekilir ekin geliriz

Ezilir un geliriz

Bir gider bin geliriz

Beni vurmak kurtuluş mu?

Kör olasın demiyorum

Kör olmada

Gör beni!

Gülcihan Koç ve Erhan Torun, deyişler ve türkülerle katliamları, acıları ve kardeşliği dile getirdi. Ardından Sarıgazi Dayanışması bir açıklama yaptı. Açıklamada, Sivas’ın, Uğur Kurt’un, Gezi Şehitlerinin, Reyhanlı’nın, Soma’nın, Roboski’nin ve Lice’nin hesabının sorulacağına egemenlerin yanına hiçbir katliamın kar kalmayacağına vurgu yapıldı. Açıklamanın ardından nerede bir zulüm ve katliam varsa sessiz kalmayacaklarını belirterek anma sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=790]

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu