GüncelManşet

(Foto Galeri)“Biz Devleti Kılıcı Kanlı Yavuz’dan Tanıyoruz”

Kartal: 21 yıl önce Sivas’ta Pir Sultan Anma etkinlikleri sırasında devlet destekli bir saldırı sonucu katledilen 35 aydın-yazar Kadıköy’de anıldı. Akşam saatlerinde Boğa Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Pir Sultan’ın resimi olan PSAKD imazlı pankart ve “Halkız biz yeniden doğarız ölümlerde” yazılı #direnkadıköy imzalı pankartın açıldığı eylemde, büyük dövizlere yazılı “Katil Devlet” yazısı taşınıdı.

İçlerinde HDP, EHP, ODAK, Beşiktaş Çarşı, Fenerbahçe Taraftarları, Anarşistlerin de olduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü ve politik çevrenin katıldığı eylem Boğa Meydanı’ndan Rıhtıma ve devamla Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na kadar sürdü.

Sivası unutma-unutturma”, “örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” vb sloganların atıldığı eylemde ayrıca şehitlerin isimleri sayılarak “Yaşıyor” denildi.

Yol boyunca katliamı teşhir eden dövizlerin taşındığı ve ajitasyon konuşmalarının yapıldığı yürüyüşün ardından Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gelen kitle burada Sivas Şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

Burada yapılan açılış konuşmasında “Bundan 21 yıl önce devlet destekli bir organizasyonla 35 canımız katledildi. Bu tarihten beridir katliamı unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı söylüyoruz” denilerek katliamın arkasında devletin desteği olduğu, kolluk güçlerinin ise katliamda seyirci olduğu ve devletin katliamın faillerini akladığı belirtildi.

Biz bu devleti kılıcı kanlı Yavuz’dan, Hızır Paşa’dan, katlettiği çocuklardan, Maraş’tan, Çorum’dan, Soma’dan tanıyoruz” denilen açılış konuşmasının arkasından PSAKD Kadıköy Şubesi Başkanı Fethi Bölükyürek açıklamda bulundu.

Biz bu katliamın arkasındaki güçleri, yıllardır büyük mitingler yaparak, sesimizi güçlüce çıkartarak açıklamaya çalıştık. Aslında bu güçler belli ama kanun ve yasalar önünde hesap sorulmadı. Bu katliamın arkasında esas olarak bu devletin kendisi vardır. İç güçler-dış güçler dedikleri şey esas olarak bu devletin inisiyatifinin altında oldu” cümleleri ile konuşmasına başlayan Bölükyürek, katliamın nasıl gerçekleştiğini ve kimleri hedeflediğini anlattı.

Kıbrıs’a 6 saatte çıkartma yapan bu devlet 8 saat boyunca Madımak Oteli önüne gelemedi” diyerek devletin seyirci kaldığını belirten Bölükyürek böylesi bir katliamın yenilenmeye çalışılması halinde halkın çok daha güçlü refleks vereceğini belirtti.

Bölükyürek’in konuşmasının ardından Beşiktaş Çarşı taraftarları ise Sivas Şehitleri için Dilek Balonları uçurdular.

[widgetkit id=789]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu