GüncelManşet

(Foto Galeri)On binler “Alışın buradayız” diyerek ‘temas’a çağırdı

 

İstanbul:Tüm dünyada çeşitli ekinliklerle geçirilen Onur Haftası, geçen hafta yapılan Trans Onur Yürüyüşü’nün ardından bugün Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü ile sonlandırıldı. 22. Onur Haftası kapsamında Taksim İstiklal Caddesi’nde yapılan “Temas” temalı 12. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde on binlerce kişi “Alışın buradayız” dedi.

LGBTİ örgütleri tarafından organize edilen yürüyüşün başlamasına yakın İstiklal Caddesi’nde toplanılmaya başlarken, polisin de TOMA, akrep ve çok sayıda çevik kuvvet ile yoğun “önlem” alması dikkat çekti.

Kitlenin meydana girmemesi için barikat oluşturan polise rağmen binlerin İstiklal Caddesi’ne akın etmesiyle yükselen coşku görülmeye değerdi.

“Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret”

Aralarında Yeni Demokrat Kadın, Yeni Demokrat Gençlik ve Partizan’ın da bulunduğu birçok demokratik kitle örgütünün katıldığı yürüyüşte taşınan gökkuşağı bayrağı adeta rengârenk bir nehir gibiydi. Kitle tarafından taşınan gökkuşağı bayraklarının yanı sıra “Velev ki dönmeyiz”,“Yaşasın eşcinsel aşk”, “Susma haykır translar vardır” yazılı lolipop dövizler taşınırken, “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret”, “Demirören yıkılsın, Tayyip altında kalsın”, “Batsın, batsın ahlakınız batsın”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” vb. sloganlar haykırıldı.

LGBTİ aileleri de kortejin en önünde “Annenim, yanındayım” “Babanım, yanındayım” “Ben çocuğum rengârenk” yazılı dövizlerle yürüyüşe katıldı. Trans cinayetlerinin, homofobi ve transfobinin protesto edildiği eylemde duvarlara“Ne zaman heteroseksüel olduğunuzu fark ettiniz?”, “Freddie Mercury’nin askerleriyiz”,“Koşulsuz aşk mümkün” yazılamaları da yapıldı. Yazılamaların yapıldığı yerler sadece duvarlar değil aynı zamanda TOMA’ların üzerleriydi.  

Coşkunun biran olsun dinmediği ve on binlerce kişinin katıldığı eylem Tünel’de sonlandırıldı.

 [widgetkit id=783]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu