Manşet

(Foto Haber) 2 Eylül Festivali’nde Gezi damgası

İstanbul/1 Mayıs Mahallesi: 2 Eylül Festivali’nde ilk gün (30 Ağustos) programı 2 Eylül Festival Komitesi adına Metin Aslan tarafından yapılan konuşma ile başladı.

Davul-zurna ekibi eşliğinde çekilen halaylar halkın coşkusunu artırırken, 1 Mayıs mahallesinin kuruluşunu ve bu uğurda verilen mücadeleyi anlatan belgesel gösterimi yapıldı. Gösterim sonrasında 2 Eylül direnişi şehitlerini ve mücadelelerini anmak için saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

Festivalde Gezi ve Rojava’ya destek mesajları

Program sırasında yapılan konuşmalarda 1 Mayıs Mahallesi tutuklularından ESP’li İmran Aydın‘ın mektubu okundu. Mektupta Gezi tutuklularının yaşadıkları anlatılırken halka saldıran çetelerin karşısında olunulacağından bahsedildi. Kitle de mektubun okunmasının ardından Gezi tutsaklarını “Gezi tutsakları serbest bırakılsın” sloganları ile selamladı.

Programda ilk olarak Rapzan Belagat şarkıları ile kitleye eşlik etti. Rapzan Belagat’ın ardından konuşma yapmak üzere sahneye BDP Ağrı milletvekili Halil Aksoy geldi. Aksoy konuşmasına Kürtçe başladı ve Gezi İsyanı’nı selamlayarak devam etti.

Konuşmasında “barış süreci” ve Ortadoğu’daki gelişmeler ekseninde Kürt meselesine değinen Aksoy Rojava direnişini selamladı ve burada Kürt kadınının direnişini öne çıkardı. Aksoy konuşmasını 2 Eylül direnişini selamlayarak bitirdi.

 

“Şehitlerin hesabı sorulacak”

Aksoy’dan sonra sahne alan Grup Mayıs, şarkılarını Mahirlere ve Gezi şehitlerine atfetti. Daha sonra sahneye çıkan Pınar Aydınlar türkülerine Gezi şehitleri ve komada olan 14 yaşındaki Berkin Elvan‘ı selamlayarak başladı ve 2 Eylül 1977’de yitirilen devrimcileri anarak İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşlarını selamladı.

Polis şiddetinin halkı yıldıramayacağını söyleyen Aydınlar devrimcilerin, sosyalistlerin ve Alevilerin üzerine oynanan oyunların, hapishanelerdeki işkencelerin, Rojava katliamının, Sivas katliamının, Gezi şehitlerinin, kadın cinayetleri ve tecavüzlerinin unutulmayacağını ve hesabının sorulacağını söyledi.

Bu sırada kitle “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganlarını attı.

 

2 Eylül Direnişi yıldönümüne Gezi damgası

Bizler de festivalin ilk günü sabah saatlerinden itibaren festival alanında hazırladığımız standımızda biraraya geldik. Gezi İsyanı’nı standımıza ve stant çevresinde yaptığımız resim sergimize taşıdık. Gezi şehitleri ve tutsaklarını da sürekli gündemde tutan dövizlerimizle 2 Eylül Direnişi’nin yıldönümünü selamladık.

Daha sonra İzmir’de Gezi İsyanı’na katıldığı için tutuklanan ve cinsel işkenceye uğrayan Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya için Partizan ve YDG imzalı yazılamalar yaptık ve festivalin 2. günü (31 Ağustos) YDK tarafından gerçekleştirilecek Elif ile dayanışma eylemine çağrı yaptık.

Akşam saatlerinde konserler sırasında biz de komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu dövizlerle alanda yerimiz aldık ve “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları ile yoldaşın ölümsüzlüğünü vurguladık.

 

[widgetkit id=299]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu