Güncel

(foto)Cumartesi Anneleri 478. Hafta

İstanbul: 19. yılını geride bırakan Cumartesi Anneleri eylemlerinde bu hafta da aileler Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. 478. kez bir araya gelen aileler, kaybvedilen evlatları için adalet isterken, ülkenin 19 yılda “Tank Cumhuriyeti”nden “TOMA Cumhuriyeti”ne döndüğünü belirttiler.

Bu haftaki eylemde ilk sözü Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun aldı. Tosun konuşmasında, “Biz kimse öldürülmesin-kaybedilmesin diye buradayız ama son bir haftada 2 gencimiz daha vahşice katledildi” diyerek başbakan Tayyip Erdoğan’ı “intikamcı başbakan” olarak niteledi ve Okmeydanı’nda katledilenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek Soma katliamına değindi.

 

“O görevi kim, niye verdi?”

Daha sonra ise sözü Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin aldı. Bilgin, 19 yıl, 478 haftadır bu meydanda oturma eylemini sürdürdüklerini belirterek “O dönem ‘sağ aldınız sağ istiyoruz’ diyorduk ancak 19 yıldır katillerin yargılanmadığını görüyoruz” dedi. Geçtiğimiz günlerde Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraat ettirilen General Musa Çitil ile ilgili olarak “Mehmet Ağar, Musa Çitil hep aynı şeyi söylediler, ‘görevimizi yaptık’ dediler. O görevi kim, niye verdi?” diye soran İrfan Bilgin, Başbakan ile ilgili olarak da, “şimdiye kadar kıran dağıtan bir başbakandı. Şimdi ise Soma’da tokat atan bir başbakan oldu” ifadelerini kullandı.

 

“Bizler adalet için desteğinizi bekliyoruz”

12 Eylül döneminde kaybedilen Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır ise, “19 yıldır bu betonu adalet, hakikat için işgal ediyoruz. Dönem dönem bu coğrafyanın bir ucundan diğer ucuna gittik, yürüdük” cümlelerine yer verdiği konuşmasında 28 Mayıs günü Ankara’da gerçekleşecek 12 Eylül mahkemelerine katılım çağrısında bulundu ve “Bizler adalet için desteğinizi bekliyoruz” dedi.

 

“Bu ülkede kayıpların akıbetini açığa çıkartacak siyasi iktidar yok!”

Bu haftaki açıklamayı ise Ümit Efe okudu. Efe, 27 Mayıs 1995’de, Galatasaray önündeki ilk oturma eyleminin üzerinden 19 yıl geçtiğini belirterek, 19 yıldır devleti yönetenlerin; kayıpların akıbetlerinin açığa çıkartılması ve hesaplarının sorulması noktasında adım atmadığını vurguladı.

Derik’teki kayıpların bir numaralı sorumlusu olan dönemin İlçe Jandarma Komutanı olan General Musa Çitil’in bu haftaki mahkemesinde beraat ettirilmesine değinene Efe, “19 yıldır haykırıyoruz: Bu ülkede yurttaşın can güvenliği yok! Bu ülkede hak arama özgürlüğü yok! Bu ülkede kayıpların akıbetini açığa çıkartacak siyasi iktidar yok!” diyerek devamında ise 28 Mayıs’ta Ankara’da görülecek davaya ve 30 Mayıs’ta Sansaryan önünde yapılacak anmaya çağrı yaptı.

[widgetkit id=711]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu