Güncel

(foto)Kürt Kadınları Önderliği ve Özgürlüğü İçin Sokaktaydı!

Bugün Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) Şişli meydanından Mecidiye köye saat 15.00’da Abdullah Öcalan’a özgürlük talepleri doğrultusunda gerçekleştirecekleri yürüyüşe İstanbul Valiliği izin vermedi.

Bugün DÖKH Öcalan’a Özgürlük yürüyüşü gerçekleştirecekti fakat İstanbul Valiliğinden izin çıkmadığı için basın açıklaması yaptılar. Şişli Meydanında toplanan kadınlar, “Jin Jiyan Azadi”, “ Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” sloganları attılar.

“Özgür önderlik özgür kadındır!”

Yürüyüşe izin verilmediği için açıklamayı Şişli Meydanında yapıldı. Yapılan açıklamada Başta Abdullah Öcalan ve tüm tutsaklar serbest bırakılana kadar başlattıkları kampanyayı devam ettireceklerine değindiler. Açıklamanın devamında DÖKH İstanbul bileşenlerinin yürüttüğü faaliyetlerde birçok faşizan saldırılara maruz kaldıklarını ama bu saldırıların hiçbir zaman yıldıramayacağını vurguladılar. Sürecin Barışa evirilmesi için ilk önce Öcalan’ın özgürleşmesi ve koşullarının müzakere yapılabilir şekilde düzeltilmesi gerektiğini belirttiler. Bu süreçte de görüşmeler doğrultusunda hükümeti samimi olmaya, söylem ve tutumlarına dikkat etmeleri gerektiğine değindiler.

“Valilik kadınlardan korkuyor!”

Açıklamanın ardından Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı. Tuncel açıklamasında, İstanbul Valiliğinin Kadın mücadelesinin büyümesinden korktuğu için bu yürüyüşe izin vermediğini belirtti. Devamında Hükümetin sadece işine geldiğinde kadınlara kulak verdiğini işine gelmediğinde ise engellediğini söyledi. Devamında Bu ülkeye barış gelecekse kadınların mücadelesi ile gelecektir diyerek kadın mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

“Yasa dışı eylem yapıyorsunuz”

Yüzlerce polisin abluka altına aldığı kadınlar Öcalan’ın flamalarını açtığında polis bir anda hazırlandı ve “Bayraklarınızı toplayın yoksa sert müdahale edeceğiz, yasa dışı eylem yapıyorsunuz” şeklinde uyarılar yaptı. Polisin uyarıları sonunda flamalar toparlandı ve oturma eylemine geçildi. Polis oturma eylemi sırasında üç dakikanın beş dakikanın lafını yapmayın dağılın artık şeklinde uyarılar yaptı. Oturma eyleminin ardından kadınlar zılgıtları ve sloganları ile ayrılırken kenarlarda duran büyük saksılardan siviller demir ve tahta sopalar çıkardı.

 

[widgetkit id=749]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu