Dünya

(Foto)Fransa Lyon’da Lice katliamı protesto edildi

 

Fransa: Güney Fransa’nın Lyon kentinde Lice saldırısında hayatını kaybeden Ramazan Baran ve Hacı Baki Akdemir anıldı. Lyon kent merkezinde saat 16.00’da yapılan mitingte Partizan olarak yerimizi aldık. Mitinge Fransız kurumları da destek verdi. Partizan ve YDG’nin katliama ilişkin çıkarmış olduğu “Lice’de katliam var” başlıklı bildiri bir gün öncesinde YDG’lilerce yaygın bir şekilde semtlerde dağıtılmıştı.

Fransızca hazırlanan dövizlerin de açıldığı mitinge bizler de Partizan bayrakları ile katıldık. Miting sonlandırılmadan meydanda kitle adına bir açıklama yapıldı. YDG’nin çıkarmış olduğu bildiri alanda kitleye okundu. Açıklamada, 7 Haziran günü Lice’de iki kişinin ölümüyle sonuçlanan katliama dikkat çekilerek, AKP’nin çözüm için adım atma yerine savaş hazırlıklarına hız verdiği belirtildi.

Açıklamada Lice katliamı sert bir dille kınanırken, Kürt halkının her türlü saldırıya karşı duracak örgütlü güce sahip oldukları vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Kürt halkının 2 yıldır Rojava’da mücadele verdiği IŞİD çetelerinin Musul’u ele geçirerek Güney Kürdistan halkına yönelik saldırıları da kınandı. Miting açıklama ardından atılan sloganlarla son buldu. 

 

 

 

[widgetkit id=769]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu