GüncelManşet

Fransa Partizan Dergisi ve Özgür Gelecek okurları; Özgür Gelecek gazetesi büro ve çalışanlarına yönelik küçük burjuva çeteci saldırılara derhal son verilmelidir!

H. Merkezi: Uzun zamandır gazetemiz Özgür Gelecek’e yönelik, kendine “devrimci” diyen küçük burjuva bir grup tarafından saldırı ve tehditler yapılmaktadır. Bu grup, büro saldırılarıyla yetinmeyip son olarak gazete çalışanımıza yönelik saldırıları da “devrimci eylemleri (!)” arasına kattılar. Gazetemize yönelik bu saldırıları gerçekleştirenleri kınayan ve mahkum eden destek açıklamalarından biri de Fransa Partizan Dergisi ve Özgür Gelecek Gazetesi okurlarından geldi.

 

Devrimci anlayış ve normlardan uzaklaşanların devrimcilikleri bu noktadan itibaren sorgulanır hale gelir

Özgür Gelecek Gazetesi işçi ve emekçilerin sosyalist sesi olan bir gazetedir” denilerek yayımlanan açıklamada “ Özgür Gelecek Gazetesi’ni hedef alan devlet ile kendilerine “devrimci” diyen grubun saldırısı arasında fark görmek giderek zorlaşmaktadır. Devrimci bir gazetenin bürolarına saldıran, tahrip eden ve çalışanlarını darp eden bir yapı, kendini ne adla adlandırırsa adlandırsın, eylemleri devletin eylemleri ile örtüşmektedir. Bunu göremeyecek denli devrimci anlayış ve normlardan uzaklaşanların devrimcilikleri bu noktadan itibaren sorgulanır hale gelir. Geçmişte, küçük burjuva devrimci örgütler arasında buna benzer olaylar yaşandı. Ve yıllar sonra bu yapılar birbirinden “özür” dilediler. Lakin küçük burjuva “sol”culuğun sınıfsal yapısı gereği, kendi karşıtı gördüğü devrimci örgütlere, gazetelere saldırıları eksik olmamıştır. Kitleler ile geniş bağları olmayan ve dar grup içinde sıkışıp kalan küçük burjuva “sol”culuğu, sınıf kinini yanlış yere harcar. Burjuvazi tarafından ezilen küçük burjuvazi, hedefini kolayca şaşırarak, halka, halk safında olan devrimcilere saldırmayı adeta kendi varlık nedeni olarak görür.

Bugün ÖG gazetesine ve çalışanlarına saldıranların, bu gazeteyi esas düşman olarak ele alanların düştükleri durum da budur. Küçük burjuva “sol”culuğunu, kendi niyetinden bağımsız olarak yer yer karşı-devrimci duruma düşüren, bu anlayış ve sınıfsal konumlanıştır” denildi.

 

Düştükleri durumu göremeyenler “körleşmiş ve devrimci değerlerden uzaklaşmışlardır”

Ayrıca “Küçük burjuvazinin sınıfsal güdüleri ve eylemselliği, faşizme karşı devrim cephesinin birleşerek güçlenmesini değil, onun zayıflatılmasına hizmet eder” denilerek devam edilen açıklamada, “Şu anda ÖG bürolarını tahrip eden ve çalışan muhabir ve yazarlarına saldıranlar, kendi varlıklarını bu gazeteye saldırmakta gördükleri içindir. Oysa onları bu hale düşürenin Türk egemen sınıfları olduğunu, daha genelde ise kapitalist sistemin onları ezdiğini göremeyecek denli siyasal olarak körleşmiş ve devrimci değerlerden uzaklaşmışlardır” diye belirtildi.

 

“Eylemde düşmanla aynılaşmak, halk saflarından uzaklaşmayı beraberinde getirir”

Fransa Partizan Dergisi ve Özgür Gelecek okurlarının yaptıkları ortak açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Devrimci çevre ve örgütler içindeki, ideolojik, siyasal ve örgütsel ayrılıklar, şiddetle değil, ideolojik ve siyasal tartışmalarla çözülebilir. Bu tür ayrılıkları şiddetle bastırmak isteyenler, Marksizmden sapan küçük burjuva “sol”cuları olmuştur. Uluslararası Devrimci Hareket ve Türkiye Devrimci Hareketi içinde de, halk saflarında olup ta halka ve onun örgütlerine, onun değerlerine saldıran ve karşı devrimcivari zor uygulayanlar küçük burjuva “sol”ları olmuştur. Ancak, tarih, bu tür “eylemlik” içinde olanları mahkum etmiştir. Bütün bu gerçekler ışığında, bir kere daha sesleniyor ve uyarıyoruz:

Özgür Gelecek Gazetesi’nden elinizi çekin! ÖG işçi ve emekçilerin sesi ve dostu bir gazetedir. ÖG gazetesine saldırmak, düşmanla aynı yerde buluşmak demektir.

Buradan, gazete ve dergi bürolarını basan ya da bu tür devrimci olmayan eylemliklere sessiz kalan, taraf olan arkadaşlara da seslenmek istiyoruz:

Devrimcileri birbirine düşürmek isteyenlerin oynuna gelmeyin. Biz devrimciler, düşünsel ve örgütsel farklılıklarımız ne olursa olsun faşizme karşı aynı saflarda birlikte mücadele ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bizlerin amaçları arasında, devrimci gazete ve kurumların basılması ve onları işelemez hale getirilmesi olamaz. Bizlerin düşmanı burjuvazidir. Faşizme karşı birlikteliğimizi daha da güçlendirmeliyiz.

Sizleri, devrimcileri birbirine kırdırarak faşist Türk devletinin ekmeğine yağ sürenlerin oynunu bozun! Bu tür anlayışları eleştirin ve anlayış sahiplerini tecrit edin!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu