Dünya

Fransa’da 1 Mayıs eylemleri

Fransa: Enternasyonal proleteryanın Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs, Fransa’nın çeşitli şehirlerinde kutlandı.

Fransa’da bu sene, iktidardaki Sosyalist Parti hükümetinin politikalarına karşı ayrışan sendikalar nedeniyle, diğer senelere göre katılım ciddi derecede düşüş gösterdi. Hükümet politikalarını destekleyen sendikalar 1 Mayıs’ı “salonlarda” kutlarken, diğer sendika ve ilerici, demokrat, devrimci, göçmen kurumlar alanlardaydı. Emperyalist kapitalist sistemin krizinin damga vurduğu bu yıl ki 1 Mayıs, bu bağlamda sendikaların da kendi aralarında bir ayrışma yaşadıkları ve buna paralel bazı sendikaların sokağa dahi çıkmadıkları bir atmosferde kutlandı.

Sendikalar neden ayrıldı

Sendikal ayrışma aynı zamanda politik bir ayrışmayı da ifade ediyor. CGT, SUD ve FSU’nün tavrı yürüyüş ve eylem yönündeyken; CFDT, FO vb. diğer sendikaların tavrı iktidar yanlısı olup, MEDEF’in tavrı patronların çıkarmak istedikleri her alanda esnekleşmeyi içeren yeni iş yasası düzenlemesini destekleyen bir yanda oldu. Bu yasayla bütün sosyal haklar gasp edildiği gibi iş garantisi ve sözleşme tamamıyla işverenin kontrolüne bırakılıyor. Kazanılmış bütün hakların toptan gaspı olan ve sendikal örgütlenmeyi de ciddi derecede tehdit eden bu yasa sendikaların bölünmesine neden oldu. Kriz ortamında safların giderek netleştiği koşullarda sınıfın politik olarak örgütlenebileceği bir örgütün olmayışı ciddi bir handikap oluşturmaktadır. Ancak yaşanan saflaşma sendikalar içerisinde tutarlı devrimcilerin çaba ve mücadele kararlılıkları, bu yönde atılmış ve atılacak adımları müjdelemektedir. Bütün bu sorun ve ayrışmalara rağmen bu yıl da Fransa işçi sınıfı alanlarda siteme karşı kararlı duruşunu göstermekten geri kalmadı.

Ayrışmaya ve devlet politikalarına karşı 1 Mayıs ruhuyla alanlara

Başkent Paris’te esasta sendikaların ciddi bir sorun yaşadıkları bir atmosferde kutlanan 1 Mayıs’a, TKP/ML’nin de içinde olduğu Türkiyeli devrimci örgütler, platform olarak katılım sağladı. Türkiyeli devrimci örgütler, sabahın erken saatlerinden itibaren alandaki yerini alarak Fransızca ve Türkçe bildiriler okudular.Yanı sıra ATİK, YDG ve Yeni Kadın kitlesi, günün anlam ve önemine ilişkin bildiri ve propaganda materyallerini yoğun olarak dağıttı. Alanda TKP/ML , MKP, MLKP, TKIP, TIKB, Direniş Hareketi imzalı ortak bildiri okunurken; Proleter Devrimci Duruş, Halk Cephesi, PKK, Tamiller vb. örgütler de yerini aldı. Türkiyelilerin katılımının yoğun olduğu Paris’te sık sık Taksim direnişini selamlayan sloganlar ile “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “1 Mayıs Kızıldır, Kızıl Kalacak!” “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı. TKP/ML taraftarlarının üç dilde “Yaşasın Proleterya Enternasyonalizmi!” ve yine üç dilde “Yaşasın 1 Mayıs” pankartlarıyla katılırken, bunun yanında Sakine Cansızlar için “Kürdistan’ın Üç Karanfili Ölümsüzdür!” ve Beşlerin fotoğraflarının yer aldığı “Halk Savaşçıları Ölümsüzdür” yazılı pankartları da taşıdılar. Yürüyüş yapılan konuşmalarla ve çekilen halaylarla coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

 

paris-beşlerStrasbourg’da da katılımın gözle görülür derecede düşük olduğu yürüyüş saat 11’e doğru Bourse Meydanı’ndan başladı. ATİK ve ADHK’nın ortak pankart arkasında yürüdüğü yürüyüşte DİDF, Alevi Kültür Merkezi, Mezopotamya Kültür Merkezi de yerini aldı. Yine Türkiyeli devrimci örgütlerden TKP/ML, MKP ve MLKP de pankart ve flamalarıyla yürüyüşte bulundular. Ses düzeneğinin olduğu ortak araçtan ATİK’in 1 Mayıs’a ilişkin bildirisiyle birlikte çeşitli bildiri ve açıklamalar okunurken, marşlar ve halaylarla kitle coşkulandı. ATİK, yürüyüşe Türkçe, Kürtçe ve Fransızca “Yaşasın 1 Mayıs!” pankartı ve flamalarıyla katıldı.

TKP/ML taraftarları ise beş ustanın yer aldığı pankart ve bayraklarla alandaki yerini alırken, yürüyüş boyunca sık sık “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “İbo Yaşıyor, TİKKO Savaşıyor!”, “Yaşasın Partimiz TKP/ML” “Yaşasın Kızıl 1 Mayıs!”, “Marx, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva! Viva! Viva!” vb. sloganları haykırdı. Yürüyüş tekrar Bourse Meydanı’nda bitirildi.

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma  günü 1 Mayıs, Fransa’nın Lyon kentinde de kutlandı. Saat 11’de toplanan Fransız sendikalar ve göçmen dernekleri, Türkiyeli kurumlar ve yurtseverler birlikte ortak hareket ederek yürüdüler. Geçen yıla oranla katılım açısından bir azalma göze çarparken, bunda kötü hava koşullarının da etkisi vardı. ATİK, TİKB , Lyon Mezopotamya Derneği ve Lyon Alevi Kültür Merkezi, yürüyüşe katılan kurumlardı.

Fransa’nın Nantes şehrinde de aralarında ATİK’in bulunduğu kurumlar, işçi ve emekçiler meydanlardaki yerlerini aldılar. Sabah saatlerinde meydanda toplanıldıktan sonra aniden bastıran yoğun yağmur sebebiyle, sendikalar yürüyüşün yapılamayacağını dile getirdiler ve kısa bir bekleyişin ardından kitle dağılmak zorunda kaldı.

Fransa’nın Mulhouse şehrinde de geçen senelere göre katılım daha azdı. Türkiyeli kitlenin yoğun olduğu yürüyüşte ATİK de yerini aldı. YDG’li gençlerin katılımının yoğun olduğu yürüyüşte ATİK’in 1 Mayıs’a ilişkin bildirisinin Fransızcası dağıtıldı. Yine bildirilerin okunduğu yürüyüşe TKP/ML taraftarları da bayraklarıyla katılırken sık sık “Yaşasın Partimiz TKP/ML”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı.

 

[widgetkit id=78]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu