Dünya

Fransa’da işçiler ayakta

H. Merkezi: Fransa’da 5 gün önce başlatılan süresiz grev her geçen gün genişleyerek sürüyor. Cuma ve Cumartesi günü devlet, bazı rafinerilere saldırarak barikatları kaldırdı. Ekonomi bakanı ise yapılan saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada “Fransa için ekonominin devamı esastır” şeklinde konuştu.

İşçilerin bu saldırılara yönelik cevabı ise çok net oldu, iş yavaşlatılan yerlerde direk üretimi durdurdular. Şu ana kadar Taşımacılık Sendikası ve Enerji Sendikasının başlattığı grev ve blokajlara bugün, Demiryolu İşçileri Sendikası ve RATP Metro Otobüs ve Tramvay işçileri de dahil oldular. Bu eylemlerin bir parçası olarak “26 Mayıs’ta mücadeleyi ortaklaştırıyoruz” sloganıyla yeniden genel grev ve sokak eylemleri olacağı bildirildi.

 

“509 petrol stok deposunda blokaj eylemi devam ediyor”

14 Haziran’da ülke çapında yapılacak olan genel grev, Avrupa futbol turnuvasını hedef aldı. Grev için işçiler çalışmalarını sürdürüyor. CGT sendikası bugün yaptığı açıklamayla eylem ve grevleri aşama aşama artıracaklarını açıkladı. 9 büyük rafineride şu an iş durdurma ve mal çıkış girişlerine blokaj eylemi devam ediyor. 509 petrol stok deposunda blokaj eylemi devam ediyor ve bugün itibariyle 12 bin petrol istasyonunda benzin bitmiş ya da bitmek üzere.

Sendikanın aldığı karar doğrulusunda sadece Hastanelere İtfaiyelere Okullara benzin ve mazot çıkışı izini verileceğini açıkladı. Yine taşımacılık sendikası onlarca ton endüstriyellerin giriş ve çıkışlarına tırlarla barikatlar kurduğu için mal giriş ve çıkışı yapılamadığından fiilen zon endüstriyel bölgeleri de grevin bir parçası olmuş durumda. Bugün SNCF (demir yoları) sendikası da greve daha etkin dahil oldu. Eylemler bir hafta daha sürerse ülkede fiili grev başlamış olacak. Hemen hemen hiç petrol kalmadı ve sınır bölgeleri başka ülkelerde petrol almaya başladı.

 

“Terör bu kadar zarar vermemişti”

Fransız devleti “terör bu kadar zarar vermemişti” diyerek, grevden dolayı günlük kayıplarının 2 milyon dolar olduğunu söyledi. Hükümet bugün apar topar El Khormi yasasının önemli bir maddesini geri çektiğini açıkladı.

Rafineri işçileri yaptıkları bir açıklamayla şunları söyledi: “Petrol azalınca bir maddeyi jet hızıyla geri çektiler, petrol bitince El Khormi yasasını geri çekmek zorunda kalacaklar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu