Dünya

Fransa’da Kendal için eylem: “Kendal ve Rojava’da düşen bütün enternasyonalistlere selam olsun”

TC faşizminin Efrîn’i işgal operasyonu sırasında ölümsüzleşen Enternasyonal Özgürlük Taburu savaşçılarından Kendal Breizh için Fransa’nın Toulouse kentinde yüzlerce kişinin katıldığı bir eylem düzenlendi. Eylemde Ivana Hoffmann’ın, Nubar Ozanyan’ın, Haukur Himlasson’un, Eylem Ataş’ın, Kemal Akyol’un resimleri de taşındı.

Toulouse: 20 Ocak’tan bu yana TC devleti tarafından Rojava topraklarına dönük başlatılan Efrîn’i işgal operasyonu sırasında ölümsüzleşen Enternasyonal Özgürlük Taburu savaşçılarından Kendal Breizh (Oliver le Clainche) için Toulouse’te bir anma düzenlendi. Fransız-Kürt milletvekillerinin, CSPK ve Kendal’ın gönüllüsü olduğu OCML VP’nin katıldığı anmada yaklaşık 300 kişi buluştu.

Yüzlerce kişi ellerinde Efrîn ve Rojava’da şehit düşen enternasyonalist savaşçıların resimlerini taşıyarak Capitol Anıtı’na yürüdü. Eylemde OCML VP “Kendal Breizh ve emperyalizme ve faşizme karşı Rojava’da düşen bütün enternasyonalistlere selam olsun” yazılı pankart açtı. OCML VP kortejinde “Feminist, Afro-Alman komünist Ivana Hoffmann’ın, Ermeni Maoist Nubar Ozanyan’ın, İzlandalı Anarşist Haukur Himlasson’un, Türkiyeli komünist Eylem Ataş’ın, Franko-Kürt komünist Kemal Akyol’un” resimlerini taşıdı.

 

Suriye ve Rojava halkları yalnız değildir!”

Bir açıklama yapan OCML VP, Efrîn harekatının kirli bir savaş olduğunu ve burada Kürt savaşçıları ile onlarla müttefik olan savaşçıların ve sivillerin katledildiğini söyledi. “Yoldaşımız Kendal Breizh de onların arasındaydı” diyen OCML VP,  Kendal’ın özgürlükçü ve bağımsızlıkçı bir Bretonlu olduğunu belirttiği açıklamasında Kendal’ın OCML VP’nin Rojava devrimine destek vermek için başlattıkları kampanyanın bir parçası olarak Enternasyonal Özgürlük Taburu’na katıldığı ve yine bu kampanya kapsamında toplanan para ve sargı malzemelerini bölgeye Kendal’ın taşıdığı aktarıldı.

Kendal ile ölümsüzleşmesinden yalnızca birkaç gün önce görüştüklerini ve Avrupa’da Efrîn için sürdürülen kampanyaların, eylemlerin önemi üzerine konuştuklarını belirten OCML VP, bu süreçte yalnızca Kendal’ı değil EÖT savaşçısı birçok yoldaşı yitirdiklerini söyleyerek “Bugün onların anılarını onurlandırmak, savaşmaya kararlı anti-emperyalist ve anti-faşist kavgayı devam ettirmekle mümkündür” dedi.

Doğu Guta’daki katliamı da hatırlatan OCML VP gerici iktidarların ve Merkel, Macron gibi emperyalistlerin bu katliamların utancını taşıdığını söyledi ve “Suriye ve Rojava halkları yalnız değildir! Şehîd namirin! Yaşasın Efrîn direnişi! Yaşasın Rojava, yaşasın Kürdistan!” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

{gallery}kendal icin eylem{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu