Dünya

Fransa’da “reformlara” karşı eylemler sürüyor

Fransa’da devletin eğitim, sağlık, demiryolu, hukuk gibi birçok alanda hayata geçirmek istediği “reform” adı altındaki yeni düzenlemelere karşı 300 bin emekçi ve öğrenci Paris’te yürüyüş düzenledi.

H. Merkezi: Fransa’da hayatın her alanını kapsayan konularda devletin hayata geçirmek istediği yeni düzenlemelere karşı Paris’te yürüyüş düzenlendi.

Fransa’da devletin eğitim, sağlık, demiryolu, hukuk gibi birçok alanda hayata geçirmek istediği  yeni hak gasplarını beraberinde getiren düzenlemelere karşı halkın öfkesi dinmiyor. CGT ve Sud Solidaire sendikalarının çağrısı ile ülke genelinde 190 noktada 300 bin emekçi ve öğrencilerin eylemlerine sahne olan Fransa’nın başkenti Paris’te yürüyüş düzenlendi.

 

Macron protesto edildi

CGT ve SUD Solidare sendikalarının değişik mesleklerden federasyonların oluşturduğu kortejlerle gerçekleşen yürüyüşte, kortejin en önünde, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu binlerce gencin katıldığı kitle oluşturdu. Genç kitlenin taşıdığı pankart, dövizler ve sloganlarda Macron protesto edildi.

Ulusal demiryollarında belirlenen ve 3 gün arayla uygulanan iki günlük grev takviminin 4. bölümünde katılım, ilk günkü gibi çoşkula devam etti. Demiryolu hatlarında hızlı tren ve bölgesel trenlerde birçok sefer iptal edildi.

 

Fransada reformlara karşı eylemler sürüyor 2Kararlılıkla süren direnişe destek büyüyor

Haftalardır Fransa’nın birçok kentindeki üniversitelerde süren işgal ve blokaj eylemleri polis ve sivil faşist saldırılarına rağmen aralıksız olarak sürdüğü gibi, öğrencilerin ve demiryolu çalışanlarının kararlılıkla sürdürdüğü direnişe destek günden güne büyüyor.

 

Faturasını ödeyemeyen abonelerin kesilen elektriklerini açtılar

Hava yolu ve sağlık çalışanlarının eylemlerinin de öngörüldüğü gibi sürdüğü grevlere EDF-GDF (Fransa Ulusal Elektrik ve Gaz enerji çalışanları) çalışanları da desteklerini sunarak hakları ve gelecekleri için direnen kamu emekçilerine ve öğrencilerle dayanışmak için greve gittiler.

Tren garlarında elektrik kesintilerine giderek trenlerin hareket etmesine engel oldular. EDF çalışanları yaptıkları açıklamada ayrıca yüz binlerce aboneye düşük tarife uyguladıklarını ve ekonomik sorunlardan dolayı faturasını ödeyemeyen abonelerin kesilen elektriklerini açtıklarını bildirdiler. Yayınladıkları deklarasyonda enerjinin insan yaşamının gerekliliğinin bir parçası olduğunu vurguladılar.

 

1 Mayıs’ta sokaklara çıkma çağrısı yapıldı

Eylemler reformist CFDT, CFTC, CFE-CGC gibi işbirlikçi sarı sendikalardan destek görmese, CGT ve SUD Solidaire sendikalarla sınırlı kalsa da her gün sokaklara çıkan işçi, emekçi ve gençlik sermaye ve devletinin saldırılarına karşı ‘68 Mayıs’ının 50. yılında yeni Mayıs’lar inşa etme çağrısı yapıyor.

Eylemlere eğitim, sağlık, demiryolu, havayolu, enerji EDF-GDF, Carrefour mağazalar çalışanları üniversite öğrencileri katıldı. İşçi sınıfının uluslararası birlik ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta sokaklara çıkma çağrısı da yapıldı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu