GüncelManşet

Gazetecilerden 3’ü tutuklandı, 3’ü de serbest bırakıldı

H. Merkezi: 24 gündür gözaltında tutulan gazetecilerden Ömer Çelik, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat tutuklanırken, Derya Okatan, Metin Yoksu ve Eray Sargın serbest bırakıldı. Gazetecilere haberleri, mailleri ve sosyal medya paylaşımları soruldu.

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da 25 Aralık 2016 tarihinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan ve 24 gündür gözaltında tutulan OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Diken yazarı Tunca Öğreten, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Yazıişleri Müdürü Derya Okatan, Birgün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın emniyetteki ifade işlemlerinin ardından İstanbul Adliyesi’ne getirildi.
Gazetecilerin ifadesi 3 savcı tarafından alınarak tamamlanmasının ardından 6 gazeteci tutuklanma talebiyle 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
Savcılık, Diken yazarı Tunca Öğreten’e “Örgüt üyeliği” ve “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlaması yöneltirken, kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik ile BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat’a “Örgüt üyeliği”, kapatılan DİHA muhabiri Metin Yoksun, ETHA Yazıişleri Müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın için ise, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamaları isnat edildi.

Çelik, Öğreten ve Kanaat tutuklandı
Mahkemeye sevk edilen gazetecilerden Ömer Çelik, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanırken Derya Okatan, Metin Yoksu ve Eray Saygın’ın ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, gazeteci Ömer Çelik için “Medya paylaşımları içeriği ve yoğunluğu dikkate alındığnıda kuvvetli suç unsurunu gösteren delillerin bulunduğu atılı suç, öngürülen ceza miktarı ve isnat edilen suçları ve delilleri karartma şüphesi var kabul edilmekte” dedi.
Gazetecilere yaptıkları haberler, mailleri ve sosyal medya paylaşımları soruldu.

Çelik’e gazetecilik faaliyetleri soruldu
KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik’in savcılık sorgusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile ilgili yapılan haberler, Rojava’nın Kobanê şehrinde haber takibi ve röportajlarında çektiği fotoğraflar soruldu. Çelik, Kobanê’deki fotoğrafların ise gazetecilik faaliyeti olduğunu belirtti.
Soruşturma konusu haberlerin “kamuoyunu ilgilendiren ve haber değeri taşıyan konuları haberleştirdim” diyen Çelik, bunların dışında özel hayatı ilgilendiren konularda herhangi bir paylaşımda bulunmadığını ifade etti.
Ömer Çelik’e dosya içeriği ilgili sorular sorulmaması da dikkat çekti.
Çelik’in Twitter hesabından paylaşılan haberler, Sputnik Kurdistan sayfasından yapılan bir paylaşım ve yine Kobanê’de çektiği röportaj fotoğraflamalarını yayınlaması soruldu.


Çelik, ifadesinde şunları söyledi: “Ben DİHA’da müdür olarak 7 yıldır görev yapmaktaydım. Söz konusu Bakan Albayrak’ın maillerin paylaşıldığı Twitter grubuna gazeteci olmam nedeniyle bilgim dışında eklendim. Zaten teknik olarak da hesap sahibi tarafından sizi ekleyebiliyorlar. Grupta haber niteliğinde şeyler olduğundan ben de grubu takip ettim. Grupta siyasi propagandalar yapılmaya başlanınca çıktım. Ne kadar grupta kaldığımı hatırlamıyorum. Grup içerisinde bizim ajansın muhabiri olan Metin Yoksu’yu şahsen tanırım. Mahir Kanaat, Derya Okatan’ı, Tunca Öğreten’in gazeteci olmaları itibariyle ismen tanıyorum. Grup içerisinde Bakana ait hacklenen maillerin paylaşıldığını gördüm. Bunları haberci olduğum için ve haber değeri taşıdığından verilen linki takip ettim. Aynı zamanda bu konuyu haber yaptım. Sadece kamuoyunu bilgilendiren ve haber değeri taşıyan konuları haberleştirdim. Onun ötesinde özel hayat ile ilgili bir paylaşımda bulunmadım. Redhack isimli grubun hack yaptığını biliyorum. Bu gruptan herhangi bir kimseyi tanımam. Bu grubu haber amaçlı Twitter’dan da takip ediyorum.”

Yoksu: gazetecilik yapıyorum
Metin Yoksu ise, ifadesinde şunları kaydetti: “Ben daha önce DİHA’da ajans haberciliği yapıyordum. KHK ile DİHA kapatılınca şu anda dihaber internet sitesinde gazetecilik yapıyorum. Bana suçlamaya dair okumuş olduğunuz tespit tutanağında, e-mail ve Twitter ile suçluyorsunuz. Bu haberler dili geçmiş haberlerdir. Edilgen fiil kullanılmamıştır. Benim terör propagandası yapmam söz konusu değildir. Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın e-mail hesabının şifresi kırılarak yazışmalarının bana geliş şekli ile ilgili olarak da tanımadığım bir kişi Twitter üzerinden bir grup oluşturmuş. Bu gruba beni de dahil etmişler. Twitter sohbet ağındaki Mahir Kanaat isimli kişiyi daha tanımıyorum. Benimle beraber gözaltına alınan gazetecilerden bazılarını gazeteci olmalarından ötürü tanıyorum. Bunun haricinde kişisel bir arkadaşlığım yok.”
Savcılık sorgusunda Yoksu’nun Twitter adresinde bulunan açıklama bölümünde kendisini “proleter gazeteci” olarak tanımlaması da, savcılığın soruları arasında yer aldı.


Okatan: paylaşımlar haber alma kapsamındadır
ETHA Yazı işleri Müdürü Derya Okatan ifadesinde 10 yıldır gazetecilik yaptığını, 2010 yılından bu yana ETHA’da çalıştığını söyledi ve ekledi: “etkinhaberajans twitter kullanıcı adresinin, ajansın twitter adresidir. Burada görülen paylaşımlar, ajans tarafından haberlerdir. Bu paylaşımlar Basın Kanunu kapsamında değerlendirilmek zorundadır. Çalışanların açık kimliğini vermek bana doğru gelmiyor. Yazıişleri müdürü olarak sorumlu olarak cevap veriyorum” dedi.

Soruşturma konusu haberlerin Avrupa ETHA bürosu tarafından yapıldığını belirten Okatan, “Twitter üzerinden haber bilgileri almamız, Redhack adlı hacker grubu ile bağlantı halinde olduğumuz anlamına gelmez” diye konuştu.
ETHA’da yayınlanan Redhack röportajına ilişkin soruyu ise Okatan, “Redhack ile yüz yüze değil, internet üzerinden yapılmış bir röportajdır” dedi.
Okatan, “Bu haberler ve paylaşımlar halkın haber alma hürriyeti kapsamında yayınladığımız haberlerdir” dedi.
Mahir Kanaat da Redhack ekibini tanımadığını dile getirerek, yapılan paylaşımların açık kaynaklarda halen mevcut olduğunu söyledi.

Kaynak: DİHABER

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu