Güncel

Gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Asker işkencesini teşhir ettiği için tutuklanan gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Van’da tutuklanan Mezopotamya haber ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilerek tutukluluk hallerini devamına karar verildi.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin 11 Eylül gözaltına aldığı ve işkence ederek helikopterden attığı Osman Şiban ve katledilen Servet Turgut’un haberini yapan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklandı. Gazetecilerin avukatları, Van 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği tutukluluk kararına 16 Ekim’de itiraz talebinde bulundu.

İtiraz dilekçesinde, “örgüt üyeliği” iddiasına ait herhangi somut bir delilin olmadığı, telefon görüşmeleri ve delil olarak alınan notların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğu belirtildi.

Dilekçede, “Gazeteciler hakkında verilen tutuklanma kararına itirazımız ile yapılacak incelemenin, bizimde savunma makamı olarak katılacağımız duruşmalı ortamda ele alınıp, neticede itirazımızın kabulü ile tutukluluk kararının kaldırılarak, müvekkillerimizin tahliyesine karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Avukatların Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu