Güncel

“Gazetenin önemi sandığımızdan da büyük!”

Merhaba

Yine yoğun bir gündemle sizlerle birlikteyiz. Yaşadığımız coğrafya öyle bir yer ki her sabah güne yeni bir gündemle başlamak mümkün. Gerçi hiçbiri için ilk defa duyduk diyemeyiz ama her defasında sarsılmamak mümkün değil. Artık adeta seri cinayetleri andıran iş cinayetleri bunlardan yalnızca biri. Zonguldak’tan yine kötü haberler var. Yüreğimiz yalnız oradan gelen haberle burkulmadı ne yazık ki. Paris’te üç yurtsever Kürt kadının katledilmesi öfkemizi katladı. Katliamın devletin “her şey çok güzel olacak” masalına hız verdiği bir süreçte yaşanmış olması da neler oluyor sorusunu gündeme getiriyor. Neyse ki AKP ve kaptanı Erdoğan imdadımıza yetişti de devlet cephesinde değişen bir şey olmadığı bize hatırlatıldı.

Hazırlıkların son virajına giren Yeni Demokrat Kadın Kurultayı’nda heyecanın dozu giderek yükseliyor. Ve elbette içten içe kaynayan sınıfın öfkesinin dışa vurumu olan direniş ve eylemlerde sayfalarımızdaki yerini aldı. Gazetemizin bu sayısında temel gündemlerimiz bunlar olacak.

Yeni mizanpajı ile elinizde olacak olan gazetemiz etrafında başlattığımız tartışma üzerinde biraz daha duralım istiyoruz. Önceki sayılarımızda gazetenin önemi, okur toplantıları ve abonelik kampanyamıza değinmiştik. Geçen süre içinde özellikle İstanbul’da sözünü ettiğimiz toplantıları düzenli bir şekilde yaptık. Başlığa da taşıdığımız ifade de bir okur toplantısında yoldaşlarımızdan birine ait.

Örneğin Gülsuyu’nda gazetenin ve mahallenin gündemleri üzerinden doğal muhabirlik etrafında yaptığımız tartışmalardan sonra yoldaşlar karşılaştıkları sorunlarla ilgili birer yazı yazdı. Mahallede ulaşım sorunu, yozlaşma ve kentsel dönüşüme dair her yoldaş yazılarını getirdi. Bunları hep birlikte tartıştık ve yayımladık. Eminiz ki sitemizde ve gazetemizde ürünlerini görmüş olmak onları da mutlu etmiştir. Bunlar alandaki gazete dağıtımımızı ve halkımızla kurduğumuz iletişimi de olumlu etkiledi.

Aslına bakarsanız doğal muhabirlikten, söz ederken derdimiz tam da buydu. Okurları tarafından okunan, eleştirilen, analiz edilen ama aynı zamanda beslenen ve hedef kitlesine daha fazla ulaştırılan bir gazete. Biz gazeteyi, profesyonel çalışanları, alanlarda onu kitleye ulaştıran okurları, ona haber, yazı, makale, yorum fotoğraf vb. gönderen gönüllü kitlesiyle bir bütün olarak görüyoruz. Bunlar bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Biri olmadığında gazetemizin ulaştığı kitlede ve doğrudan niteliğinde bir düşme yaşanır. Doğal muhabirlik işte tam da bu akışın adıdır. Her gazete okurunun kendini gazetesine karşı sorumlu hissetmesi, onu geliştirmesi.

Bunu yaparken gelişmesi. Daha geniş düşündüğümüzde alandaki faaliyetini ileri taşımasıdır. Okur toplantıları bu yönde atılan olumlu adımlardır bizim açımızdan. Aldığımız tepkiler de genel olarak bu yönde. Önümüzdeki günlerde okurlarımızla ilişkilerimizi daha fazla sıkılaştırmak adına abonelik çalışmasına başlamayı hedefliyoruz Amacımız okurlarımızın gazetemizi 6 ya da bir yıl içinde düzenli bir şekilde gazeteye ulaşmasını sağlamak. Böylece onlara gitmek için daha fazla neden yaratmak.

Başarılar/Serkeftin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu