Güncel

Gazi pikniğinde 1 Mayıs’a çağrı

İstanbul:Nerede direniş, mücadele varsa Kaypakkaya orada yaşıyor ve savaşıyor” diyen ve “İşsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaşmaya, sendikasızlaştırmaya karşı 1 Mayıs’ta alanlara” şiarıyla bir araya gelen Gazi, Okmeydanı, Nurtepe Partizan okurları 21 Nisan Pazar günü Sultangazi Kent Ormanı’nda Bahara Merhaba pikniğinde biraraya geldi.

Pikniğin yapıldığı Sultangazi Kent Ormanı’nda “And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız”, “Şan olsun preletaryanın mücadele günü 1 Mayıs’a” yazılı pankartlar piknik alanına asıldı.

 

1 Mayıs’ta alanlarda”

Piknik, saat 09.oo’da kahvaltı ile başladı.

Yapılan kahvaltının ardından çalınan halay müzikleri eşliğinde halaylar çekildi. Halayların ardından Partizan kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmada; “1 Mayıs, işçi sınıfının günüdür. 1 Mayıs, herkesin, bu uğurda mücadele verenlerin günüdür” denildi. Ve ardından şöyle devam edildi; “Egemenlere ve sermayeye karşı gücümüzü 1 Mayıs’ta alanlarda gösterelim. Haklılığımız ve örgütlü duruşumuzla 1 Mayıs’ta safları sıklaştıralım.”

 

Kaypakkaya’nın pusulası işçi sınıfıdır”

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın pusulasının işçi sınıfı olduğu ve 40 yıl geçmesine rağmen Kaypakkaya’nın düşüncelerinin güncelliğini koruduğu belirtilen konuşmanın ardından 18 Mayıs’ta Taksim’de yapılacak yürüyüşe ve 19 Mayıs günü Kaypakkaya’nın mezarı başında yapılacak anmaya çağrı yapıldı.

Piknikte sanatçılar Hasan Ali ve Raber söyledikleri türkü ve halay ezgileri ile kitleye çoşkulu anlar yaşattı.

 

YDK’lılar toplantı yaptı

Piknik sohbetlerle ve geniş çemberli halayalarla devam ederken, Yeni Demokrat Kadınlar olarak küçük gruplar halinde hem emek kampanyasına hem de 1 Mayıs’a ilişkin sohbetler gerçekleştirdik.

Ardından geniş çemberler oluşturarak halaylar çektik. Halayların ardından halat oyunu oynanarak etkinlik son buldu.

 

[widgetkit id=38]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu