GüncelManşet

Gazi’de 14 yaşındaki İbrahim Öksüz Öldürüldü

 

H. Merkezi: Halk Cephesi’nin uyuşturucu çetelerine karşı eylem yapmasının ardından başlayan olaylarda kurşunla yaralanan 14 yaşındaki İbrahim Öksüz yaşamını yitirdi.

Dün Gazi Mahallesi’nde iki silahlı grup ve polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada polis oldukça yoğun bir şekilde saldırırken kim olduğu tam olarak kesinleştirilemeyen silahlı gruplardan da sık sık uzun namlulu silah sesleri geldi. Gece yarısı saatlerinde Gazi Haklar Derneği silahlarla tarandı.

Olayların cereyan ediş sürecine dair Halk Cephesi’nin açıklamasına göre üyelerinin uyuşturucuya karşı Gazi Mahallesi’nde yaptığı eylem sırasında uyuşturucu çeteleri ile Halk Cephesi arasında çatışma çıktı. Yine Halk Cephesi açıklamalarına göre silahlı gruplardan birisi YDG-H idi ve derneği tarayanlar da onlardı.

Aynı çatışmaya dair YDG-H’tan gelen açıklama ise silahlı gruplardan birinin Cephe olduğu ve Cephe militanlarının da silah kullandığı yönündeydi.

Dün geceki çatışmada yaralananlar olduğu gibi henüz hangi taraftan geldiği kesinlik kazanmayan ateş sonucu olayların yakınında bulunan Karabük doğumlu 14 yaşındaki İbrahim Öksüz yaralanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Öksüz’ün ölümü üzerine Halkın Hukuk Bürosu twitter hesabından “Gazi mahallesinde çeteciler tarafından vurulan 14 yaşındaki İbrahim öksüz yaşamını yitirdi” iddiasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü de yaptığı açıklamada, “Gazi Mahallesinde 14 yaşındaki İbrahim Öksüz isimli gencimizin provokatör bir namludan çıkan bir mermiyle ölümü, olayları çok kaygı verici bir noktaya getirmiştir” dedi.

Ayrıca HDP “Yapılan görüşmelerde gerilimin ortadan kalktığı ve sorunun çözüldüğünü düşünmüştük. HDP olarak; kendisine devrimci diyen ancak birkaç gündür kışkırtıcı tavırlarını ısrarla sürdüren, en demokratik hakkımız olan seçim çalışmalarımızı engellemeye çalışan, stantlarımıza saldıran, partimiz ve kitlemiz hakkında akla hayale sığmayacak kara propagandalar yapmakta beis görmeyen Halk Cephesi’ni bu çatışmayı ve şiddeti körükleyen tavrından bir an evvel vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi

Gazi’de polis bekleyişini sürdürüyor

Gazi’de, dün gece polis saldırısı yoğun bir şekilde sürerken, sabah saatlerinden itibaren HDP seçim bürosunun bir alt sokağı olan Perşembe Pazarı girişinde 3 adet akrep ve 1 TOMA bekliyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu