GüncelManşet

Gazze’de ateşkes süresi doldu

H. Merkezi: Bu sabah saat 8’de sona eren ateşkes sonrası, ateşkesin uzadığına dair bir açıklama gelmedi. Hamas sözcüsü, ise kalıcı ateşkes için Kahire’de görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

İsrail Hamas’ın Hamas güçlerinin İsrail’in güneyine iki roket fırlatarak ateşkesi bozduğunu söylese de Hamas, bu iddianın doğru olmadığını açıkladı.

Hamas ise füze attığı iddialarını reddetti.

Ateşkes süresinin dolmasının ardından Aşkelon’da yine sirenler çalmaya başladı. İsrail’de yayın yapan Kanal 2 Televizyonu’na göre, roketler İsrail’n füze savunma sistemi ‘demir kubbe’ tarafından İsrail’in güneyindeki Aşkelon dolaylarında önlendi.

Gazze’deki Al Jazeera muhabiri Vecd Vakfi, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail’in Filistinli grupların taleplerine olumsuz yanıt vermesinden dolayı ateşkesin uzamasını reddettiklerini, ancak Mısır’daki görüşmelerin devam etmesi konusunda istekli olduklarını söyledi.

‘İsrail kuşatmayı kaldırmazsa, yeniden savaşmaya hazırız’

Kassam Tugayları’ndan bir askeri yetkili Kahire’de Filistinlileri temsil eden gruba seslenerek İsrail’in, şartları kabul etmemesi halinde görüşmelere devam etmemeleri ve şartlarından asla taviz vermemelerini talep etti.

Gazze’ye uygulanan kuşatmanın kaldırılması ve Limanının kullanıma açılması konusunda bir anlaşmaya varılmaması halinde ateşkesi uzatmayacaklarını söyleyen yetkili, ateşkesin uzatılmasının Filistinlilerin ve Gazze halkının beklentilerini karşılamasına bağlı olduğunu vurguladı.

Reuters’a konuşan İsrailli bir yetkili ise mevcut şartlarda ateşkesi uzatmaya hazır olduklarını söylemişti.

AFP’ye açıklama yapan İsrailli bir yetkili de “Ateşkesin koşulsuz olarak uzatılmasında İsrail için bir sorun yok” demişti.

Gazze’de 3 günlük ateşkesin ilan edilmesinden önce 28 gün devam eden İsrail saldırılarında 1876 Filistinli ölmüş, 10 bine yakın kişi yaralanmıştı. 3 günlük ateşkesin başlamasıyla eş zamanlı olarak İsrail, kara birliklerini Gazze’den tamamen çekmişti.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters, AFP

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu