Emek

Gemlik’te Ankara Katliamı Protesto Edildi

Bursa/Gemlik: 10 Ekim günü Ankara’da yaşanan vahşi katliam Gemlik’te öfke ve kararlılıkla lanetlendi. Partizan’ın da bileşeni olduğu Gemlik Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla 12 Ekim akşam 18.00’de Dereboyu Taşköprü’de “Yastayız, İsyandayız Ankara” ozaliti arkasında toplanmaya başladı. Bir süre sloganlar eşliğinde Taşköprü üzerinde bekleyiş sürdü.

Daha sonra kitle kortej oluşturarak Dereboyu güzergâhından çarşı meydanına kadar büyük bir coşkuyla yürüyüşünü gerçekleştirdi. Kitle AKP önüne geldiğinde “Burası Faşistlerin Yuvası” “Hırsız Katil Erdoğan” sloganlar eşliğinde beklerken kitle içerisinde AKP binası taşlandı ve boya atıldı. Kısa süreli bir arbededen sonra kitle “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” vb sloganlar, ıslık ve alkışlar eşliğinde yürüyüşünü çarşı meydanına kadar sürdürdü.

Cuis Avm önüne gelindiğinde bir süre sloganlar atılarak beklendikten sonra basın açıklamasına geçildi. Açıklamayı kitle adına Naci AKSU okudu. Aksu “ Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Türkiye’nin dört bir yanından gelmiştik. Emek, Barış, Demokrasi taleplerimizi haykırmak için gelmiştik. İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, mağdurların sesini duyurmak için gelmiştik.” Diyerek konuşmasını sürdürdü.

Konuşmasına “Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız! Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Bombaları tanıyoruz. 18 Mayıs’ta Adana ve Mersin’deki, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki, 20 Temmuz’da Suruç’taki patlamalardan tanıyoruz; “aynı seriden” olduğunu biliyoruz. Katilleri tanıyoruz. Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kalanlardır. Katiller; 400 vekil alamadıkları için ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir. Katiller; yarattıkları terör ve dehşetin korkusuyla 1 Kasım seçimlerinden galip çıkmaya çalışanlardır” diyerek konuşmasına devam etti.

Basın açıklamasından sonra çevreden kitleye dönük sivil faşist bir kişi tarafından provokasyon girişimi gerçekleşti. Kitle içerisinden de karşılık verilince kısa bir gerilim yaşandı.

Daha sonra kitle oturma eylemine geçti. Kitle oturma eyleminden sonra faşist saldırılara karşı toplu halde geldiği istikametten sloganlar, ıslıklar ve alkışlar eşliğinde geri dönerken arkadan kitleye dönük sivil faşistler tarafından provokasyon gerçekleştirildi. Kitle kararlı duruşuyla faşist saldırıyı geri püskürttü.

Eylemin başladığı noktaya kadar kitle coşku ve öfke dolu sloganlar eşliğinde yürüyüşünü Taşköprü’de sonlandırdı. Kitle dağıldıktan sonra kurum temsilcileri HDP ilçe binasına dönük gerçekleşecek saldırıya karşı ilçe binasına geçti. HDP binasında bekleyiş sürerken bir grup sivil faşistin elinde sopalarla binaya doğru geldikleri haberi üzerine binada bekleyişini sürdüren kitle öz savunma için sivil faşistlerin geldiği caddeye çıkarak ellerinde sopalar ve demirlerle bekleyişini sürdürdü.

 Etrafta bekleyen polisler öz savunmaya geçen kitleye gelerek demirleri ve sopaları bırakmasını söylemesine rağmen kitle polise güvenlerinin kalmadığını artık kendi güvenliklerini kendilerinin alacağını belirterek polisin tutumuna karşı kararlı bir duruş sergilendi. Daha sonra kitle HDP ilçe örgütü önünde gerçekleşebilecek faşist saldırıya karşı bekleyişini sürdürdü.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu