Manşet

Gemlik’ten AVM önünde protesto

Taksim Gezi Parkı’nda günlerdir süren baskı ve saldırılara karşı direnenlere ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa Gemlik’te Partizan‘ın da bileşeni olduğu Gemlik Taksim’le Dayanışma İnisiyatifi 2 Haziran günü akşam saat 18:00’de çarşı merkezinde bulunan CuiS AVM önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kitle adına okunan açıklamada “Taksim’de yaşanan saldırıların Gemlik kamuoyu tarafından kınandığı polisin halka karşı tonlarca gaz kullanarak yapılan bu pervasız saldırının biz gemlik halkı olarak karşısında olduğumuzu Türkiye ve dünya kamuoyuna duyuruyoruz. Tepkimiz her türlü ırkçı ve ayrımcılığa karşı ve doğa üzerinde oynanan kirli oyunların tarafı olmadığımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi.

 

“Bu biriken öfkenin patlamasıdır”

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine AVM yapılmasına karşı çıkan insanların üzerine yine vahşi bir polis terörü uygulanmıştır. Hükümetin, İstanbul Valisinin kolluk güçlerinin bu pervasız tutumu, bardağı taşıran son damla olmuştur. Bütün bu yaşananlar sebepsiz değildir. Halkın biriken öfkesinin patlamasıdır; esas olarak siyasal iktidarın emek ve dinsel mezhepsel tahammülsüzlüğünü Taksim’de yaptıklarıyla bir kez daha ortaya koymuştur” denlen açıklamada talepler şöyle sıralandı:

 

 

gemlik 3“AVM değil yaşam alanı!”

Bizler Gemlik kamuoyu olarak;

Taksim’in Bütün sivil Eylem ve gösterilere açık olsun!

Taksim’de gerçekleşen eylemlerde gözaltına alınan göstericiler derhal serbest bırakılsın!

Halka karşı şiddet uygulayan polislerin tespit edilip görevlerinden alınsın ve yargılansın!

Doğa katliamı Taksim dahil hiçbir yerde istemiyoruz!

AVM ve Rant alanı değil yaşam alanı istiyoruz!

Kitle sık sık “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Halkız haklıyız kazanacağız”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarını gür ve coşkulu bir şekilde hep bir ağızdan atarak eylemi sonlandırdı.

 

Gemlik Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu