Gençlik

Gençler İşsiz; “İlahyat Okuyun!”

The Economist dergisi son sayısında genç işsizliğini ele aldı. Dergi kaçınılmaz sonucu açığa çıkardı. Dünya genç işsiz sayısı 311 miyon kişi. Dergiye göre rakam bu kadar büyük olunca 2008’de başlayan ve hala atlatılamayan ekonomik krizin etkisi söz konuusu.

Türkiye’de genç nüfusun durumu da pek farklı değil. 2013 ocak döneminde 15-24 yaş arası grubun işsizlik oranı % 20.7. yani her beş gençten biri işsiz.

İstihtam edilemeyen, güvencesiz ve geleceksiz, yedek işçi ordusunun neferlerinden bahsediyoruz. TC devletinin bir istihtam ya da işsizliği bitirme politikasının varlığı ya da yokluğundan ziyade sorun, ekonomik yapının kendisinden kaynaklanıyor. TC devleti; gençleri istihtam edecek, iş alanı yaratacak, yeni sanayi kolları açacak ne olanağa ne de politikaya sahip. gençler, güvencesiz, taşeron, düşük ücretli işlerde istihtam ediliyor daha çok. Ve mevcut istihtam alanları genç nüfusu emecek düzeyde değil. Üretim sektörü daha kalifiye ( emek yoğun üretim ağırlıklı olduğundan) işçilere ihtiyaç duyuyor. Bu da gençleri daha çok işsizliğe itiyor.

Genç nufusu istihtam edeceğine, işsizlik oranını düşüreceğine “dindar bir nesil” söylemi ile camilere, cemaatlere yönlendiren AKP hükümeti “allah rızkı verir” politikası izliyor. Denizli’den konuşan Bekir Bozdağ da “ilahiyat mezunları işsiz kalmaz” diyerek gençlere “çözüm” adresi gösteriyor.

İşsizlik bir sistem sorunudur. Ne cemaat ne ilahiyat çözümdür. Çözüm, gençliğin alanları, meydanlar örgütlü gücü ile doldurmasıyla, mücadeleyi yükseltmesiyle mümkündür.

 

Bir tutsak Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu