Gençlik

“Gençlik geleceğine sahip çıkıyor”

Amed: PKK’li ve PAJK’lı tutsakların başlatmış olduğu açlık grevi 63. gününe girerken, Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) de gençliğin sürece sessiz kalmamasını vurgulamak için bir yürüyüş düzenledi.

Eğitim Fakültesi’nden başlayan yürüyüş, Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan kitle ile birleşip fakülte içinde yürüyüşü devam ettirdi. Diş Hekimliği Fakültesi önüne gelindiğinde polisin gazlı, coplu saldırılarına uğrayan öğrenciler Fen Edebiyat Fakültesi önünde tekrardan toplandı.

Sabah saatlerinden itibaren polis fakültelerin önünde yoğun önlemler almıştı. Öğrencilerin tepkilerine karşı korkunun nerelere vardığını faşist yansıması yaşandı. Düşmanın saldırıları esnasında “Katil polis üniversiteden defol”, “Kürdîstan goristan ji bo faşîstan”, “Tutsak yoldaşlar onurumuzdur” sloganları eşliğinde saldırı kınandıktan sonra basın açıklaması okundu.

 

“Hükümetin alçakça siyasetini bozguna uğrattık, uğratacağız”

Açıklamada “12 Eylül darbesi dönemi Kürt kimliğinden, Kürt dilinden, Kürt halkından, Kürtçe konuşmanın yasak olduğu ve bahsi edildiğinde günlerce işkencelere maruz kalındığı bir dönemden geçildi. ‘Berxwedan Jiyane’ şiarıyla başlayan direniş, ‘Çağdaş Kawa’ olarak geçe Mazlum Doğan’ın bedenini 3 kibrit çöpüyle ataşe vererek başladığı ve 14 Temmuz 1982’de dörtlerin gecesi olarak geçecek olan Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin Yoldaşlar bedenlerini ateşe vermişlerdir. Kürt tarihinde açlık grevleri Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz,  ve Ali Çiçek yoldaşlarının büyük ölüm orucu direnişine dönüşmüştür. Bu direnişler hükümetin kirli politikaları ve alçakça siyasetini bozguna uğratmış, oyunlarını bozmuştur ve bugün de öyle olacaktır” denildi.

Bu dönemlerde de 80’ler dönemini aratmayacak uygulamaların olduğu, imha ve inkar politikaların en yoğun olduğu dönemlerden geçildiği ve imha ve inkar politikalarına karşı Kürdistan’da ve Türkiye’deki hapishanelerde tutsakların 3. Zindan Direnişi olarak geçen ve 10 bin tutsağın başlattığı ve 63. gününe giren açlık grevleri ile daha gür bir şekilde yanmakta olduğu vurgulandı.

“Toplanma nedenlerinin hükümetin, hapishanelerden ölüm haberi gelmeden derhal harekete geçmesi ve tutsak yoldaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesidir” denilen açıklama, bir günlük okul boykotu yapılacağını duyurarak eyleme son verildi.

Eyleme Yeni Demokrat Gençlik okurları da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu