Manşet

Gençlik örgütleri Dolmabahçe’de Denizleri andı

İstanbul: Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin yıl dönümünde Galatasaray’dan Dolmabahçe’ye yürümek isteyen yüzlerce gence polis biber gazı, cop ve tazyikli su ile müdahale ederken, Taksim ve İstiklal Caddesi savaş alanına döndü. Çok sayıda kişi göz altına alındı.

Bugün 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci hareketin gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 41. yılında onları anmak için biraraya gelen gençlik örgütlerine polis saldırdı.
3 Fidan’ı anmak için Galatasaray Lisesi önünden Dolmabahçe’ye yürümek isteyen ve aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu HDK Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen eyleme polis saldırdı.
Çatışma MİS sokakta devam etti;
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin yıldönümünde üzerinde Gezmiş ve arkadaşlarının fotoğrafı bulunan “Emperyalistleri ve işbirlikçileri kovacağız” pankartı ile Galatasaray Meydanı’ndan Dolmabahçe’ye yürümek isteyen  gençlik örgütlerine polis saldırd.
İmam Adnan ve Mis Sokak’ta grupların önüne TOMA’larla barikat kuran çevik kuvvet polisleri gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Gençler de polise taş ve şişelerle karşılık verdi.  Saldırının ardından  sokaklarda çatışmalar devam etti. Polisin en az 3 genci darp ederek gözaltına aldı.
Gruplar tekrardan s1 3loganlar atarak Mis Sokak önünde toplanmaya başlarken, BDP Mis sokağa gelerek gençlik ötgütlerine destek verdi.
Geçlik örgürleri Dolmabahçe’de;
Kitle  Mis sokakta slogan atarak Gümüş Suyu’na doğru yürüyüşe geçti. Ardından İ.T.Ü önünde tekrardan birleşen gençlik örgütleri oradan Dolmabahçe’ye doğru yürüyüşe geçti. Dolmabahçe’ye gelen kitleye yoğun gaz bombalarıyla tekrardan saldırı oldu. Ardınadan Gençlik örgütleri herşeye rağmen  Dolmabahçe önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
“Deniz olup Dolmabahçe’ye aktık”
Açıklamada; “Denizler nasıl bundan 41 yıl önce burada 6. filoyu denize döktüyse bizlerde onların bizlere öğrettikleri gibi Taksim’de Deniz’ler olup zaferle Dolmabahçe’ye aktık. Onlar ölümsüzleşeli tam 41 yık oldu, ama bizler onların mirasını 41 yıl geçmesine rağmen sürdürüyoruz.”denildi.
Ardından eylem “Mahir, Deniz, İbo sürüyor sürecek mücadelemiz”sloganları ile sonlandı.

 

[widgetkit id=83]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu