GüncelManşet

(video yenilendi) Gerçekliğin alazlanmış ateşi İbrahim Kaypakkaya anıldı

 

Halkım için ölürüm ben,

 

Ölürken dirilirim ben,

 

Kurşuna dizilirim ben,

 

Ser verip sır vermem ben…

 

Kartal: Gerçekliğin alazlanmış ateşi olan Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya,  katledilişinin 40. yılında  Partizan tarafından bugün (17 Mayıs) Kartal’da yapılan 

yürüyüşle anıldı.

 

Ahmet  Şimşek Koleji önünde bir araya gelen kitle  “Nerede Bir Direniş Ve Mücadele Varsa Kaypakkaya,  Orada Yaşıyor ve Savaşıyor”   yazılı pankart açarak   “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya“, “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı”, “Halk savaşçıları ölümsüzdür”, “Mayıs şehitleri ölümsüzdür” ,“İbrahim kaypakkaya onurumuzdur“,”Yaşasın devrimci dayanışma “sloganları eşliğinde Kaypakkaya’yı anmanın ve sahiplenmenin onur olduğu hep bir ağızdan haykırıldı.

Eylemde Partizan kitlesinin kitleselliği ve görselliği dikkat çekiciydi.

Yürüyüş sırasında çay bahçelerinin olduğu alanda geçilirken kitle dışarı çıkıp alkış ve ıslıklarla eyleme katılarak Kaypakkaya nezdinde tüm devrim şehitlerini sahiplendiklerini gösterdiler.

Yürüyüş Kartal Meydanı’nda sona erdi. Burada Kaypakkaya, ve tüm devrim ve kominizim şehitleri nezdinde saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu sırasında devrime ve Kaypakkaya ‘ya bağlılığa dair and içildi.

Saygı duruşunun ardından Partizan adına bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Devletin, Kaypakkaya’nın isminden ve türkülerinden hala korktuğunu söyleyerek şunları belirtti;

“Bayrak yoldaşlarını elinde dalgalanmaya devam ediyor”kartal anma 1

“Onu katlederek düşüncelerini de yok edeceklerini sandılar. Ancak katledişlinin 40. Yılında Kaypakkaya’dan devralınan bayrak yoldaşlarının elinde dalgalanmaya devam ediyor. Halkın bilincinde ve yüreğinde onurlu ve teslim olmaz yerini koruyor”. Ardından açıklama şöyle devam etti;

“Çünkü Kaypakkaya’yı  Kaypakkaya yapan ….”

Çümkü Kaypakkaya’ yı Kaypakkaya yapan, nerede bir direniş ve mücadele varsa orada olmasıdır.

Çünkü kaypakkaya, düşüncelerini bizzat sosyal pratiğin içinde sınıf mücadelesinin engin denizinde yer alarak oluşturmuştur.

Bugün Kaypakkaya’nın katledilişinin 40.yılında, onu layıkıyla anmak, sınıf mücadelesinin denizine atılmaktan, nerede bir direniş ve mücadele varsa orada olmaktan, haklarımızı korumak ve bu uğurda savaşmaktan geçer.

“Kaypakkayayı anmak onurdur”kartal anma

Başta katledişinin 40. Yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Ali Haydar Yıldız, Meral Yakar, Ahmet Muharrem Çiçek olmak üzere Mayıs ayı şehitleri Hasan Ocak, Mazlum Doğan, Haki Karer, ve Dörtler anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğilerek onları anıyoruz.”denildi.

Açıklamada ayrıca Kaypakkaya’yı anmanın onur olduğu belirtilerek, devrimci ve komünist önderleri anmanın ve sahiplenmenin suç olmadığı belirtildi.

Yürüyüşe, ESP, BDSP, SDP, DEV-LİS, HDK’ de destek verdi.

 

 

[widgetkit id=99]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=uXoJ4XjAhe0{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu