Güncel

Gerilla cenazesine saldırı

Mersin: Mûş’un Milazgir (Malazgirt) ilçesi kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Şükrü Sezer (Keskin Suruç)’in cenaze töreninde polis 83 genci gözaltına aldı.

Bugün (7 Temmuz) düzenlenen cenazeye binler katılırken, yürüyüş sırasında sık sık Biji Serok Apo”, “Öcalan’ın yoldaşı ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Törende konuşan BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’de hak arayışı içerisinde olan Kürt halkının hala bedel ödediğini ifade ederek, Kürt sorununun çözümü için mücadele etmekle sorumlu olduklarını kaydetti. “Cenaze darp edilmiş! Ölü bedene saygı gösterilmelidir” diyen Kürkçü, “Bir ulusun haklarını elde etmek için başka bir ulus onun için mücadele etmez. Kürtler de şu an kendi özgürlüğü için mücadele ediyor ve 30 yıldır bedel ödüyor. Artık Kürt halkının hakları alınması için Kürtler büyük bedeller ödemiştir” dedi.

Açıklamaların ardından BDP il ve ilçe eş başkanları, YAKAY-DER, GÖÇ-DER, KURDİ-DER, MKM, HDK temsilcileri ve Belediye Başkanı Fazıl Türk’ün de aralarında bulunduğu binlerce kişi polis saldırısına maruz kaldı.

Mezarlıktan çıkan çok sayıda kişinin kimliklerine el koyan polis, 100’ü aşkın genci mezarlıkta ablukaya alarak coplarla saldırdı.

Polis burada 83 genci gözaltına aldı. 83 kişi 3 otobüsle Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan 83 kişi için BDP İl Eş Başkanı Musa Kulu, Aynur Aşan ile BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Mersin Emniyet Müdürlüğü önünde gitti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu