Manşet

Gerillalardan Geyiksu’da eylem

H. Merkezi: Elimize e-posta yoluyla gelen haberi, güncelliğinden kaynaklı paylaşıyoruz:

“Dersim Merkez’e bağlı Pınar (Istıran) köyünde kâr amaçlı orman kesimi yapan şirketin sahibi Kazım Sarıkaya’nın aracı TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları tarafından yakılmıştır. Saat 11.30 sularında kesilen ağaçların taşınması için bölgeye gelen araç ve işçiler denetime alınmış, çalışmaları durdurulmuş ve yaptıkları işin içeriğine dair açıklama yapıldıktan sonra serbest bırakılmışlardır. İşçiler alandan uzaklaştırıldıktan sonra araç yakılarak alan terk edilmiştir. Eylemin ardından 7 saat sonra Skorsky tipi helikopterle alan üzerinden keşif uçuşu yapan düşman olay yerine müdahale etme cesaretini gösterememiştir.

Bu eylemle birlikte bir kez daha belirtmek gerekir ki; Dersim’de orman kesimlerine ve ticaretine karşı tavrımız nettir. Buna asla izin verilmeyecektir. Orman kesimleri orman müdürlüklerine verilen rüşvetler, ihaleler ile bir rant alanına dönüştürülmüştür. Doğanın katledilmesine varan bir pervasızlıkla kesim yapılmaktadır. Orman yakmalar yetmiyormuş gibi kesimlerle yoğun bir orman katliamı yapılmakta, Dersim’in doğası yok edilmektedir. Bir kez daha belirtelim; köylülerin kendi yakacaklarının dışında kesim yapmak, orman kesimi üzerinden para kazanmak halka ve doğaya karşı işlenmiş bir suçtur. Ve karşılıksız kalmayacaktır. Yine bu eylem, bu ve benzeri işleri yapanlara uyarı olarak algılanmalıdır.

Devletin Dersim’e yönelik çok yönlü saldırıları devam etmektedir. Bunda doğanın ve halkın yaşam alanlarının yok edilmesi de vardır. HES’ler ile barajlar ile bölgeyi adeta bataklığa çevirmeye çalışan devlet, maden çıkarma adı altında bölgeyi talan etmeyi hızlandırmaktadır. Bu talan halkın çıkarlarına karşıdır. Bu talana dur demeli ve Dersim halkı birleşerek mücadele etmelidir. Ormanlar halkın yaşamının kopmaz bir parçasıdır. Yaşama sahip çıkmak devletin her türlü saldırısına ve doğa katliamına karşı da örgütlenmekten geçmektedir. Partimiz halkın değerlerine karşı işlenmiş hiçbir suçu karşılıksız bırakmayacaktır.

Dersim’de orman kesimlerine-katliamlarına dur diyelim örgütlenelim!

Dersim halkı; yaşam alanlarına ve değerlerine sahip çık, devletin talan politikalarına dur de!

Halkın çıkarlarının savunucusu TKP/ML saflarında örgütlen!

TKP/ML TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANLIĞI”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu