Güncel

Gever Halkı: “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak!”

Gever: BDP Gever İlçe Örgütü’nün çağrısı ile bir araya gelen binlerce kişi son günlerde Şengal şehrinde Êzidilere yönelik gerçekleşen IŞİD katliamlarını kınamak amacıyla bir yürüyüş ve ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gever Belediye Eş Başkanı Ruken Yetişken’in de destek verdiği yürüyüşte “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Bijî berxwêdana YPG”, “Gever uyuma iradene sahip çık”, “Şengal halkı yalnız değildir” vb. sloganlar atıldı.

Cengiz Topel Caddesindeki kitlesel yürüyüşün ardından Oslo Oteli binası önünde bir konuşma yapan DBP yöneticisi Ortadoğu coğrafyasındaki Kürt ve Filistin halkının üzerindeki zulümlere dikkat çekerek birkaç gündür özellikle Şengal bölgesindeki katliamlara karşı gösterilen direnişi selamladı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler ile Kobanê ve Şengal şehitleri anısına ‘Çarxê Şoreşê Marşı’ eşliğinde gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı.

DBP İlçe Örgütü adına Esendere Beldesi Belediye Eşbaşkanı Dilber Uzunköprü tarafından okunan basın açıklamasında, Ortadoğu’da IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği vahşet ve kıyımlara dikkat çekilerek, dünya’nın ve egemen devletlerin sessizliğinde devam eden bu vahşetin, bölgeye yaydırılmaya çalışıldığı belirtildi.

 

“IŞİD’in Kürdistan’ı hedef seçmesi anlaşılırdır”

Uzunköprü, Rojava Devrim’ini tasfiye etmeye çalışan IŞİD’in, bunu başaramayınca yüzlerce yıldır katliam ve zulüm görmüş olan Êzidi halkına saldırmaya başladığını, Şengal’de başlatılan bu saldırırılardan son olarak yıllardır zulümden kaçmış insanların yaşadığı Maxmur Kampı’nın da nasibini aldığını belirtti. Katliamlar karşısında Kürt kadınları ve gençlerinin ülkelerini ve onurlarını savunmak için görkemli bir direniş sergilediklerini ifade eden Uzunköprü şunları ekledi; “Teslim olmamanın ve kaçmadan bu vahşeti yenmenin nasıl olduğunu hem dünyaya hem de Kürt halkının ulusal birliğini geçiştiren güçlere gösterilmiştir. Rojava ve Güney Kürdistan’da gösterilen direniş sadece bir ülke savunması olmayıp insanlık ve insan kalabilme tutumudur” dedi.

“Işid çetelerinin genel olarak Kürdistan’ı kendilerine hedef seçmelerinin anlaşılırdır. Şengal’i hedef seçmeleri daha da manidardır.” denilen açıklamada Êzidilerin her dönem bir güç eliyle yok edilmek istendikleri, bugün de IŞİD çeteleri eliyle bu saldırıların planlandığı, fakat hem Êzidi halkı hem de diğer halkların ve inançların varlığına karşı düzenlenen imha saldırılarına karşı Kürt Ulusal Hareketinin bir seferberlik ruhu ile mücadele ettiği belirtildi.

“Biz de Gever halkı olarak tüm halkımızla seferberlik ruhu ile bu mücadeleye katılım sağlamalı ve direnmeliyiz.” denilen açıklama Kürt Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi çağrısıyla sonlandırıldı.

 

1“İnsan öldüren Müslümanlıktan ayrı düşer”

Basın açıklaması ardından İmamlar adına bir Kürtçe konuşma yapan Mela, Kürt ve Filistin halkların zulüm altında olduğunu dile getirerek, yaşanan katliamların Müslümanlıkla alakası olmadığını ve insan öldürenin Müslümanlıktan ayrı düşeceği vurguladı. İslam dininde herkesin dinini yaşamasının özgür olduğunu belirten Mela, Şengal’de Êzidilerin öldürülmesinin kabul edilmez bir durum olduğunu söyledi. Mela sözlerini Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gidilmesi ve Selahattin Demirtaş’a oy verilmesi gerektiğini belirterek sonlandırdı.

Ardından bir konuşma yapan Kent Konseyi Meclisi Eş Başkanı Vahit Şahinoğlu, Vedaş’a bağlı onarım-bakım-arıza servisinde taşeron ve sözleşmesiz olarak çalışan elektrik işçilerinin durumuna dikkat çekerek, bir emek hareketi olan Vedaş işçilerinin mücadelesinin sonuna yanında yer aldıklarını belirtti. Şahinoğlu Vedaş şirketine seslenerek; “elektrik işçilerini mağdur ederseniz bizi de karşınızda bulursunuz” dedi.

Basın açıklamasının ardından IŞİD saldırılarını protesto etmek için 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Eylem Rojava’nın Kobanê Kantonuna gönderilmek üzere Gever Belediye Başkanlığı tarafından Sanat Sokağı’nda kurulan yardım çadırına destek olunması çağrısıyla sonlandırıldı.

 

Yurtsever gençler polisle çatıştı!

Basın açıklamasından yaklaşık iki saat sonra Yurtsever gençler çarşı merkezinde polisle çatıştı. Akrep ve TOMA’lar ile gazbombalı, plastik mermili saldırı gerçekleştiren polise karşı gençler de molotof ve taşlarla karşılık verdi. Akrep araçlarıyla ara sokaklara da giren polis buradaki ev ve işyerlerine de gazbombası attı. Silah seslerinin de yükseldiği çatışmalar sırasında, birçok zırhlı araç molotofların hedefi olurken bir zırhlı araç ise Yurtsever gençler tarafından kullanılmaz hale getirildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu