Emek

Gever’de Elektrik İşçileri Grev Eylemi Gerçekleştirecekler

Gever: Colemêrg’in (Hakkari), Gever (Yüksekova) İlçesi’nde 17 Haziran tarihinde insanca yaşam koşullarının sağlanması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebi ile bir günlük grev eyleminden sonra taleplerinin yerine getirileceği duyurulan ancak aradan geçen süre içerisinde taleplerinin sağlanmaması üzerine VEDAŞ’a bağlı onarım arıza servisinde taşeron olarak çalışan elektrik işçileri bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Vedaş Binası önünden Cengiz Topel Caddesindeki Oslo Oteli önüne yapılan yürüyüşün ardından gerçekleştirilen basın açıklaması ile taleplerin kabul edilmesi istendi. İşçiler verilen sözler yerine getirilmediği taktirde üretimden gelen güçlerini kullanarak grev yapacaklarını duyurdular.

Gever Belediye Eş Başkanı Ruken Yetişkin ve DBP İlçe Eş Başkanı Fikret Turgut’un da destek verdiği eylemde, sık sık ‘Zafer Direnen Emekçinin Olacak’ , ‘Bijî Yekitîya Geverê’, ‘Taşerona Hayır Köleliğe Son’,‘Türüt Şaşırma Sabrımızı Taşırma’, ‘İnsanca Bir Yaşam İstiyoruz’,’İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız’,’İşçiler Burada Zafer Türüt Nerede’ şeklinde sloganlar atıldı.

 

Halkı Mağdur Eden Biz Değiliz’

Oslo oteli önünde bir konuşma yapan DİSK Yöneticisi, halkı mağdur eden Türkerler grubuna ve VEDAŞ şirketine karşı, işçlerin haklarını almak için burada olduklarını dile getirerek, bir ay önce gerçekleştirdikleri bir günlük iş bırakma grev eylemi sonucunda anlaşma sağladıklarını fakat bu protokolün baskılar sonucuna, Vedaş Bölge Müdürü Zafer Türüt tarafından iptal edildiğini açıkladı. Bu durumun buradaki halka hakaret ve kurumlara yalan söylemek anlamına geldiğini söyleyerek, imzalanan bu protokolün hayata geçirilmesi için haklarını alana kadar direneceklerini belirtti.

DİSK Yöneticisi bugün Vedaş’ı uyarmak için bir araya geldiklerini ve yarın 24 saatlik bir uyarı iş bırakma eylemine başlayacaklarını belirterek talepleri karşılanmadığı taktirde seçim dolayısı ile eylemlerine ara verip hafta sonu sonrası grev eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. İlçede yaşanan elektrik kesintilerine de değinen DİSK Yöneticisi, elektrik kesintilerinin şirketin talimatı ile yapıldığını söyleyerek, bu kesintilerin şirketin kar marjından kaynaklandığını, yatırım yapılmadığı ve hatlara bakım yapılmadığı için meydana gelen kesintiler olduğunu vurguladı. Şirkette taşeron olarak çalışan işçilerin arıza-bakım-onarıma çıksalar dahi yetişemeyeceklerini söyleyen DİSK Yöneticisi, yaşanan bu durumdan Türkerlere bağlı Vedaş’ın sorumlu olduğunu vurgulayarak Zafer Türüt’ün basın yayın organlarında yaptığı açıklamalarda işçilerin elektrik kesintilerini kasıtlı bir şekilde yaptıkları yönündeki beyanlarını hatırlatarak, bu durumun doğru olmadığını, bunu ispat ettiklerini belirtti ve konuyla ilgili duyarlılık çağrısında bulundu.

 06082014066.jpg

“şimdi verilen sözlerin yerine getirilme günüdür”

Ardından basın açıklamasını Taşeron İşçiler adına okuyan DİSK Enerji-Sen İş yeri temsilcisi Salih Alim, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca Vedaş arıza-bakım-onarım servisinde çalışan İşçiler olarak 16 Haziran tarihinde DİSK Enerji-Sen üyesi İşçilerle beraber Türkerler şirketine karşı İnsanca yaşam ve güvenceli iş talebi ile eyleme başladıklarını hatırlattı. Alim halkın, Belediyenin, Muhtarların ve Kurumların destekleri ile 24 saat süren grev sonucunda, ilçenin karanlıkta kaldığını ve Türkerler şirketine bağlı Van Bölge Müdürü Zafer Türüt’ün şirket tarafından tam yetki alıp eylem alanına gelmek zorunda kalarak taleplerinin kabul edildiğinin açıklandığını ancak kendilerine söz verilen sözleşmenin imzaya sunulmasını beklerken şirketin, işçilerin iyi niyetlerinden yararlanarak ve halkın baskısı sonucunda protokolü imzalamak zorunda kaldığını belirtti.

Şirkete seslenen Alim, “sizi zorla mı eylem alanına getirdik geldiğinizde alkışlarla uğurlamadık mı” diyerek, her zaman olduğu gibi bir oyun oynandığını ve bu oyun sonucunda mücadeleyle kazanılan haklarının tamamen ellerinden geri alındığını, eski kölelik sözleşmesinin dayatılmaya başlandığını aktardı. “Biz de emekçiler olarak Ramazan ayı ve Bayram olması sebebiyle halkın mağdur olmaması için sözleşme yapılmamasına rağmen çalışmaya devam ettik” diyen Alim, Vedaş Yöneticilerine seslenerek bu fedakarlıklarının onlar için değil Gever Halkı için olduğunu vurgulayarak, “şimdi verilen sözlerin yerine getirilme günüdür” dedi.

 

Talepler karşılanmazsa seçim sonrası eylemler sürecek!

Burada emeğe ve hizmete saygı olduğunu söyleyen Alim, “bizler enerji İşçileri olarak yıllarca sömürülmemize rağmen üzerimize düşen fedakarlıkları yaptık, verilen sözlerin yerine getirilmesi için Vedaş yönetimini uyarıyoruz” diyerek yarın bir günlük uyarı eylemine gideceklerini, seçim sebebiyle halkımızın mağdur olmaması için hafta sonu fedakarlık ederek iş bırakmayacaklarını ifade ederek protokol talepleri karşılanmadığı taktir de ise seçimden sonra süresiz iş bırakma grevi eylemi gerçekleştireceklerini dile getirdi. “İlçedeki elektrik kesintilerinden dolayı yaşanan mağduriyetin sebebi biz işçiler değiliz” diyen Alim, yaşanan mağduriyetten Vedaş yetkililerinin sorumlu olduklarını, halkın ve işçilerin bu kadar mağdur edilmemesi gerektiğini, sorunun çözümünün iç huzur ve iç barış ile çözülmesi gerektiğini ifade etti. İşçilere her zaman destek olan Belediye Eş Başkanı Ruken Yetişkin, DBP İlçe Yönetimine ve Sendikalara, Muhtarlara, Kurumlara ve Gever Halkına teşekkür edilen açıklama sonrası ‘Zafer Direnen Emekçinin Olacak’,’Haklar Verilmez Alınır Zafer Sokakta Kazanılır’ şeklinde sloganlar atıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu