Güncel

Gever’de Fahrettin Şedal için adalet istendi

Gever: Devletin “faili meçhul” olarak ifade edilen ama aslında faili belli cinayetlerinde evlatlarını yitiren aileler 21. haftada bir araya gelerek 2008 yılında katledilen Fahrettin Şedal için adalet çağrısında bulundu.

BDP ve İHD Yöneticilerinin de destek verdiği eylemde demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir gerçekleşen dakikalık saygı duruşunun ardından İHD Gever Temsilcisi ve İHD Colemêrg Yöneticisi Muhyettin Önal bir konuşma yaptı. Önal Suriye Kürdistanı’nda ve Gazze’de yaşanan katliamları kınayarak, durumları gün geçtikçe ağırlaşan hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

 

Polis önce kurşunladı bir de üstüne dipçikledi!

Önal’ın konuşmasının ardından Fahrettin Şedal’ın kızı Eylem Şedal basın açıklamasını okudu.  Şedal babasının kasaplık yaparak ailesinin geçimini sağladığını, Şemzînan (Şemdinli) İlçesine çalışmak için gittiğini ve 23 Mart 2008 tarihinde Newroz’unda Gever’de olduğunu belirterek kutlamalar sırasında çıkan olaylarda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan İkbal Yaşar’ın ertesi gün yaşamını yitirdiğini aktardı.

İkbal Yaşar’ın aynı gün gerçekleştirilen cenaze töreni sonrası, çarşının polis ablukasında olduğunu ve her tarafa gaz sıkıldığını dile getiren Şedal, olayların yaşandığı sırada çarşı merkezinde yer alan evlerinin balkonunda babası ile birlikte oturduklarını ifade ederek, birkaç merminin evlerinin duvarına isabet ettiğini, tam evlerine girdikleri esnada, babasının vurulduğunu ve karnından kan aktığını söyledi. Olay duyulduktan sonra komşularının yardımıyla hastaneye doğru yola çıkarılan Fahrettin Şedal’ı taşıyan aracın, tamamı abluka altında olan ilçe merkezinde polisler tarafından durdurulduğu, ağır yaralı olduğu söylendiği halde gitmelerine izin verilmediğini aktaran Şedal, babasının kafasına polisler tarafından dipçiklerle vurulduğunu, “gebersin” dendiğini ve aracın bekletildiğini ifade etti.

Bu durum üzerine farklı bir yoldan hastaneye götürdükleri babasının çok kan kaybettiğini, bunun üzerine Van Yüzüncü Yıl Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiğini ve18 gün hastane’de tedavi gördüğünü belirten Şedal, yapılan tüm müdahalelere rağmen babasının kurtarılamadığını dile getirdi.

 

Polisten Şedal’ın ailesine para teklifi!

Yaşamını yitiren Fahrettin Şedal’ın Gever’deki cenaze törenine, hemen hemen herkesin katıldığını söyleyen Şedal, cenaze töreninden bir buçuk ay sonra evlerine gelen kaymakamın kendilerini teselli etmeye çalıştığını ve polislerin babalarını öldürmediğini söylediğini aktardı. Ayrıca daha sonra evlerine gelen polislerin de annelerine davacı olmamaları için açık para çeki teklif ettiklerini ve davadan vazgeçirmeye çalıştıklarını belirten Şedal, annelerinin bunu kabul etmediğini, polislere “eşimi siz öldürdünüz” diyerek, eşinin failleri açığa çıkarılana kadar hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söylediğini belirtti.

Babalarının faillerinin açığa çıkarılması talebiyle, Cumhuriyet Başsavcılığı’na dava açtıklarını dile getiren Şedal, katillerin ortaya çıkarılmaması üzerine, babalarının davası için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını ve davanın halen AİHM’de devam ettiğini, ailesi olarak davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Cumartesi Anneleri eylemi yapılan oturma eylemi ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu