Güncel

Gezi’den Lice’ye Barış Köprüsü

Amed: Bugün (19 Eylül) barış için gençlik dayanışması adıyla “Gezi’den Lice’ye Gençlik barışa köprü oluyor” şiarıyla Amed DTK önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklama sırasında Geziden Lice’ye direnişe bin selam”, “Bijî aşitî”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Be ziman jiyan nabe’’ sloganları sıklıkla atıldı. Açıklamaya PARTİZAN, YDG ve HDK bileşenleri de destek verdi.

Yapılan açıklamada demokrasi ve özgürlük mücadelesinde gözaltına alınan ve katledilen yoldaşlarımızın mücadelelerini yükseltmek ve aileleri ile dayanışmak için bu yola çıktıklarını ifade eden “Gezi’den Lice’ye Barış Köprüsü” aktivistleri Türkiyeli bütün halkların, kimliklerin, inanç toplulukların, LGBT’lerin, kadın ve gençlerin dâhil edilmediği barışın da gerçekçi olmayacağını ifade etti. Devamında, onurlu bir barışın gerçekleşmesinin yolu Kürdistan ve Türkiye halklarının demokratik ve özgürlükçü taleplerinin karşılanmasından geçer denildi.

Tekçi devlet

Türk devletinin, yıllardır Türkiyeli halklar üzerinde sürdürdüğü tekçi, asimilasyoncu, inkârcı politikalarıyla halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesini sindiremedi sindiremeyeceği belirtilen açıklamada, bu ataerkil, tekçi, homofobik anlayışın Gezi ile başlayan Haziran ayaklanmasında işlevsiz olduğu ifade edildi.

Son dönem gelişen Cami-Cem Evi projelerine değinen aktivistler “Alevilerin zorunlu din derslerin kaldırılması, cem evlerinin yasal statü kazanması taleplerine zorunlu din derslerinin saatleri arttırılarak cami-cem evi-aşevi formatında projeler üreterek Aleviliğin içinin boşaltıp asimile etmeye yeltenerek 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim ismini dayatarak cevap veren AKP hükümeti halklara azınlıklara yönelik tekçi zihniyetini bir kez daha sergilediği’’ denilerek basın açıklaması “Yaşasın hakların kardeşliği”, “Bijî azadî, bijî aşitî” sloganlarıyla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu