Güncel

Gezi Park’ta olağandışı gece

İstanbul: Taksim direnişinin 15. gününde de binler Gezi Park’ı doldurdu. Parkta gece boyunca Partizan’ın da aralarında bulunduğu binlerce kişilik kitle sloganlarla bekleyişlerini sürdürdüler.

Parkta kitle gece boyunca, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı. Gece Taksim Dayanışması Platformu adına sahneden yapılan konuşmada, hükümetin talepleri karşılamaya dönük adım atmak yerine tehditvari açıklamalar yaptığına dikkat çekildi. Mevcut taleplerin görmezden gelinerek Gezi Park’ı için ‘referandum’ önerilmesine karşı olduklarının vurgulandığı konuşmada, direnişin sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdürüleceği vurgulandı.

12 haziran2Paktaki yardımlaşma ve dayanışma ise daha önceki günlerde olduğu gibi göze çarpıyor. Bir gün önce yaşanan yoğun polis saldırısından kaynaklı parkta, gece saatlerinde de olabilecek saldırılara karşı önlemler alındı. Baretler, gazdan korunmak için maske ve gözlükler dağıtıldı, gaz kapsüllerini işlevsizleştirmek için parkın birçok noktasına su bidonları yerleştirildi. Revirlerde sağlıkçılar hazır bulundu. Havanın yağmurlu olmasından kaynaklı herkese yağmurluk ve battaniye dağıtıldı. Birçok noktadan yemek ve çay dağıtıldı. Ayrıca gece boyunca çeşitli enstrümanlarla yapılan dinletilere kitlenin ilgisi yoğundu.

Sabah saatlerinde kahvaltıların yapılmasının ardından park genelinde çevre temizliği yapıldı.

Direnişin 16. gecesi itibariyle parkta olağan dışı bir şekilde polis saldırısı olmaması ve gaz bombalarının atılmaması ise bir diğer dikkat çeken nokta oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu