GüncelManşet

Gönül Çalışkan’ı “Biraz da buralara dökeyim oh” Diyerek Yaktı!

H.Merkezi: Boşanmak istediği eşi tarafından yakılarak öldürülmek istenen Gönül Çalışkan’ın Davasında ilk duruşma bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Anadolu 1. Ağır ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Salih Çalışkan getirilirken, yakmaya çalıştığı eski eşi Gönül Çalışkan ve avukatlar da katıldı. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ise davayı izlerken, duruşma çıkışında da bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

“Panikle benzini ona doğru salladım, çakmakla ateşledim”

Duruşmada savunma veren Salih Çalışkan olay günü Gönül Çalışkan’ın yanına konuşma amaçlı gittiğini belirterek, “Üzerine benzin döktüm ama zarar verme kastım yoktu. Kendime zarar verme düşüncem vardı. Beni çocuğumla görüştürmüyordu. Ben adam değil miyim? Beni adam yerine koymuyordu” dedi.

Mahkeme başkanı Muhammet Öz ise, “Elinde benzin olan pet şişeyle neden eşinin yanına gittin” diye sordu. Salih Çalışkan ise “Bilmiyorum. Düşünmeden oldu. İşe gidecektim. Onunla konuşmak istedim ama ‘imdat’ diye bağırdı. Panikle benzini ona doğru salladım, çakmakla ateşledim” diye konuştu.

 

gönül çalışkan ilk“Biraz da buralara dökeyim oh”

Duruşmaya, vücudundaki yanık izlerini kapatan bir örtü ile katılan Gönül Çalışkan ise, sabah evden işe gitme amaçlı çıktığını ve Salih Çalışkan’ın kendisini evine yakın olan bir inşaat alanında beklediğini belirtirken, “Arkama döndüğümde ‘Bunu senin yanına bırakmam demiştim’ diyerek üzerime benzin döktü. Kaçmaya çalıştım ama darp ederek yere yatırdı ve saçlarımın aralarını açarak ‘Biraz da buralara dökeyim oh’ dedi ve beni yaktı” şeklinde konuştu.

 

“Gelirsen senin üzerine de dökerim”

Duruşmaya katılan olayın görgü tanığı Hasan Doğan, işe gittiği sırada bir çığlık duyduğunu söyleyerek, “Çığlık sesine döndüm ve adam çakmağı çaktı, kadın alev toğu oldu. Ben söndürmeye gittim, ‘gelirsen senin üzerine de dökerim’ dedi” şeklinde ifade verdi.

Mahkeme Gönül ve Salih Çalışkan’ın boşandığına dair belgeyi istetirken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme çıkışında konu ile ilgili olarak basın açıklaması gerçekleştiren Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ise, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Kadına yönelik şiddete son” şeklinde sloganlar atarken, yaptıkları basın açıklamasında “Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak Gönül’ün yanında, davanın takipçisi olacağız. Sadece Gönül meselesi değil. Bu ülkede günde beş kadın katlediliyor. O yüzden Gönül’ler yalnız değil ve biz onları asla yalnız bırakmayacağız. Mücadele büyüdükçe, inanıyoruz katiller hak ettikleri cezaları alacaktır” dediler.

Mahkeme heyeti duruşmayı 30 Eylül 2014 tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu