Emek

(foto) “Göğsünü siper et, göğüs hastanen kapatılıyor”

 

İzmir: Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılmasına karşı hastane çalışanları mücadelelerine devam ediyor. 

Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinin birleştirilerek yeni bir isim ile İzmir Yeni Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilmesi kararına tepkiler devam ediyor.

 

Hastane çalışanları, SES İzmir Şubesi öncülüğünde YKM önünde toplanarak TKHK Kuzey Genel Sekreterliği binası önüne yürüyüş gerçekleştirdi. 

Göğsünü siper et, göğüs hastanen kapatılıyor” yazılı pankart açan hastane çalışanları, İzmir Müzisyenler Derneği’nin ritimleri eşliğinde “Hastaneler halkındır kapatılamaz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “sağlıkta ticaret ölüm demektir” şeklinde sloganlar attı. Oldukça coşkulu olan eylemde kitle sık sık zılgıtlarla, alkışlarla hastanein birleştirme adı altında kapatılmasına tepkilerini gösterdi. TKHK Kuzey Genel Sekreterliği önünde sonlandırırken, burada basın açıklaması okundu. Açıklamayı kitle adına SES İzmir Şubesi İşyeri Temsilcisi Vildan Akçakaya İnan okudu.

İnan,  hastanenin bölgedeki en önemli hastaneler arasında olduğunu ifade ederek, bu nedenle özenle korunması gerekliliğinin altını çizdi.

Kuzey Genel Sekreterliği tarafından hastanenin kapatılarak genel hastane haline getirilmesi girişimi gündeme getirildiği günden bu yana, makul ve mantıklı bir somut gerekçenin ortaya çıkmadığına dikkat çeken İnan, Sağlık Bakanlığı’ndan bu kapatılma girişimini ivedilikle durdurulmasını talep ettiklerini belirterek, kararın durdurulduğuna dönük yazılı açıklama beklediklerini söyledi.

Basın açıklamasından sonra İzmir Tabip Odası Suat Kapdeler, hastaları için eylemde olduklarını, birleştirme adı altında hastanenin kapatılmasının hiçbir mantıklı açıklaması olmadığını dile getirdi. Kapdeler, bir oldubittiye getirilerek kapatılmasına karşı mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Ses İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır’da bir konuşma yaparak karar geri alınıncaya kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Genel Sağlık-İŞ, Türk Sağlık-Sen temsilcileri eylemde birer konuşma yaparak kararın geri çekilmemesi halinde eylemlerine devam edeceklerine dile getirdi.

 

Eylemin ardından SES yöneticileri ile hastane çalışanları, oluşturdukları dilekçeleri sekreterliğe veridi.

 

[widgetkit id=773]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu